Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude Daniel Herman, někdejší mluvčí České biskupské konference. Vybrala ho dnes rada této instituce z devíti uchazečů, řekl novinářům místopředseda rady Patrik Benda.

Vítěz nahradí dočasného šéfa ústavu Zdeňka Hazdru. Herman řekl, že se nejdříve chce soustředit na stabilizaci instituce. Již několik měsíců vládnou v ústavu zmatky a hádky kvůli personálním změnám a různým sporům mimo jiné o činnost Archivu bezpečnostních složek a jeho digitalizaci.

"To je moje priorita," prohlásil Herman k nutnosti zklidnit úřad, do něhož nastoupí příští pondělí. Byl by také rád, kdyby ÚSTR přispěl k tomu, aby se veřejnost vyrovnala s vlastní minulostí. "Na základě zkušenosti z okolních států víme, že to jde," soudí. Bude muset řešit také úspory.

Od státu dostane ÚSTR na práci o necelých 17 milionů korun méně, tedy 146 milionů. Herman soudí, že rezervy v současném rozpočtu najde, chce ale nejprve analýzu. Benda očekává, že Herman ještě požádá ministerstvo financí o více peněz.

Pro nového ředitele hlasovalo pět radních ze sedmi; rada podle Bendy rozhodovala hlavně mezi Hermanem a bývalou náměstkyní ministra vnitra Lenkou Ptáčkovou Melicharovou. Pro Hermana nakonec rozhodla hlavně jeho motivace.

"Jeho vnitřní motivace byla silnější. On jak s komunismem, tak nacismem má jistý typ zkušeností, a zvlášť jeho rodina. Tam ten etický rozměr byl větší," konstatoval Benda. Pro jiného kandidáta hlasoval další radní Michal Stehlík, ale výběr Hermana mu zásadně nevadí.

Benda se nebojí toho, že by na Hermana "vyplavala" nějaká nečekaná kontroverzní minulost, jako tomu bylo u bývalého ředitele Jiřího Pernese. U toho se až po zvolení ukázalo, že navštěvoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). Nakonec Pernes ve funkci po krátké době skončil pro údajné podezření z plagiátorství. "U pana Daniela Hermana toto nehrozí. Vše, co mohl, na sebe vykydal předem," prohlásil Benda. Radě podle něj například řekl, že jako duchovní musel za komunismu podepsat souhlas se státním zřízením.

Herman je od roku 2008 šéfem kanceláře ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Švejnara. Mluvčím České biskupské konference byl mezi lety 1996 až 2005. Narodil se 28. dubna 1963 v Českých Budějovicích, kde také studoval na pedagogické fakultě, kterou však z ideových důvodů nedokončil. Později vystudoval katolickou teologii a v červnu 1989 byl vysvěcen na kněze. Před několika lety požádal o laicizaci a z církve odešel.

Související