Jan Kalousek

Narozen 1961 v Praze. Počátkem 80. let založil s Ivanem Hlasem kapelu Navi Papaya. Roku 1983 emigroval do Kanady, kde postupně hrál např. ve skupinách Hugh Ball And What It Is a Kick Poets.

Po listopadu 1989 se vrátil do Prahy a stal se členem skupiny ZOO. Spolu s ní vydal roku 1991 album Čas sluhů. O rok později odešel na sólovou dráhu a debutoval albem Řeka v plamenech.

Další sólová alba: Jan Kalousek (1994) a Album (1998). V roce 2000 Hvězdy se mění, Tak jo (2002) a Náhodou (2007).

Na kauzách pražské ODS může něco být, ale mně nepřísluší je hodnotit, říká Jan Kalousek. Zpěvák, kterého si ODS vybrala jako jednoho ze tří nezávislých lídrů do komunálních voleb, v rozhovoru pro HN odmítá, že by měl být jen zástěrkou, která má kauzy typu Opencard přikrýt a zlepšit obraz ODS v očích Pražanů. Podobné názory jsou mu, jak říká, šumafuk.

Pražská ODS stále nemá kandidáta na post primátora. Ten současný, Pavel Bém, uspěl v květnových volbách do Poslanecké sněmovny a znovu do boje o křeslo na podzim nepůjde.

Kalousek není v ODS jediným překvapivým jménem. Jako další hvězdy mají stranu v hlavním městě zachránit šéf hokejové Sparty Petr Bříza a proděkan třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a bývalý prezident České lékařské komory Bohuslav Svoboda.


HN: Jak začaly vaše námluvy s pražskou ODS?

Já bych to nenazýval námluvami, to je velice intimní slovo. Byl jsem osloven předsedou pražské ODS Borisem Šťastným. Samozřejmě jsem se několik týdnů rozmýšlel, než jsem přijal. Byl jsem ochoten podpořit jakoukoli pravicovou stranu. Ale od ODS jsem dostal konkrétní nabídku.

HN: Znáte se s Borisem Šťastným dobře?

Ne nějak brutálně důvěrně, ale vídali jsme se na různých akcích. Třeba na golfu.

HN: Médii proběhlo, že jste uvažoval také o vstupu do TOP 09?

Ani jsem nezaznamenal, že to proběhlo médii. Já znám spoustu lidí a znám i lidi, kteří mají blízko k topce nebo jsou tam přímo členy. A normálně si s nimi povídám. Nemám co skrývat. Důležité je, že jsem od ODS dostal konkrétní nabídku.

HN: A kdybyste dostal nabídku od TOP 09, tak byste kandidoval za ni?

To je hodně zvláštně položená otázka. Tady bych se vyhnul komentáři. Od TOP 09 jsem nedostal žádnou konkrétní nabídku. Zákulisní věci vynechám, protože to jen víří špatnou krev.

HN: Jak jste vlastně přišel na to, že chcete jít do politiky?

To je dlouhodobá anabáze. Dlouho jsem dělal nejen hudbu, ale zajímal jsem se o určité věci, cestoval a tak dále. A asi kolem čtyřicátého roku věku jsem měl vnitřní pocit, že si musím dodělat vzdělání. Tak jsem si vyselektoval školu, která byla mimo jiné příjemná i tím, že byla blízko - Vysoká škola mezinárodních vztahů na Praze 5. Zaplatil jsem školné a pět let jsem tam studoval mezinárodní vztahy a diplomacii. Tam jsem začal vstřebávat věci kolem sebe jiným úhlem pohledu než jako úplně nezávislý člověk.

Dospěl jsem do věku, kdy jsem měl pocit, že můžu společnosti něco dát. A abych se přiznal, čekal jsem, jestli nastane nějaký impulz. Nejsem typ kariérního politika. Přišla nabídka a tu jsem přijal.

Na kauzy ODS se mě neptejte

HN: Pokoušeli jsme se najít v monitoringu médií nějaký váš text, ze kterého by byly zřejmé vaše politické názory nebo názory na pražskou komunální politiku. Nenašli jsme nic. Napsal jste někdy něco takového?

Já si myslím, že jo. Když se kouknete do mého textu "Chodím ulicí" tak je tam velice konkrétní verš "Na pomník se teď vyčůrám..."

HN: ...promiňte my jsme neměli na mysli písňové texty, ale nějaký projev názoru na veřejné věci, Prahu, politiku...

To si nevzpomínám, abych se přiznal. Ale myslím, že to není důležité.

HN: Jen se pokoušíme zjistit, jak jste v sobě objevil politického člověka.

Já si myslím, že politický člověk je každý zodpovědný člověk. Další věc je, jestli tu zodpovědnost přenesete do nějaké funkce. Jsem ve složité pozici, protože jsem dělal hudbu, která byla vždy brána jako rebelie proti systému. A politiku hodně lidí vnímá jako systém, který někoho okrádá o jeho svobodu. Což je do určité míry pravda. Protože stát tvoří území, na kterém lidé žijí, a má svrchovanou moc. To je jasná věc.

HN: Jste připraven na to, že budete označován za člověka, který má být jen zástěrkou pro pražskou ODS?

Mně je to úplně jedno. Úplně šumafuk. Já jsem byl prostě najatý - to samozřejmě říkám obrazně, abych sestavil tým a abych připravil koncept v oblasti kultury, cestovního ruchu, památek a architektury.

HN: Když budete v kontaktní kampani mluvit s lidmi a někdo se vás zeptá, jestli si nepřipadáte jako zástěrka, tak mu odpovíte, že vám to je "šumafuk"?

Já vidím, že vy na to máte vyhraněný názor, který se mi snažíte implantovat. Vy to nazýváte zástěrkou ODS, ale to není tak jednoduché. Já si myslím, že v situaci, která nastala, je potřeba nějaká změna. Když tady dvacet let vládlo gros lidí z jedné politické strany, tak je logické, že něco zkostnatí. A pak to vede k přirozené obměně. A myslím, že z marketingového hlediska nakonec ODS neudělala špatný tah.

HN: Tím tahem myslíte, že oslovila vás?

Ano, ty nezávislé kandidáty.

HN: Udělala podle vás pražská ODS něco špatně? Vy používáte slovo "zkostnatělý", řada lidí používá spíš výraz "zkorumpovaný".

Vezměme si třeba osobu Pavla Béma. Myslím si, že to byl svým způsobem jeden z nejúspěšnějších primátorů. Nezlobte se, ale když se podíváte na Prahu dneska, odmyslíte všechny ty kauzy, a srovnáte ji s tím, jaká byla před patnácti lety, tak vypadá úplně jinak. Je to minimálně evropská, ale spíš světová metropole.

HN: To když řeknete lidem v kampani, tak si budou myslet, že se je snažíte urazit. Vidí, že se vyhazují stamiliony na velmi zvláštní projekty, jako jsou stěhování magistrátu, Opencard atd.

Já ale nejsem od toho, abych hodnotil, co se stalo v minulosti, nebo abych hodnotil, co kdy kdo udělal špatně. Nebo abych říkal, že Opencard je špatný projekt. To není špatný projekt. Proč by byl? Vy si myslíte, že je špatný projekt?

HN: Za ty peníze ano.

Ale to mi právě nepřísluší hodnotit. Já třeba mám opencard přes rok a je to v pohodě. Že není využívaná, tak to je možná špatně, ale já jsem u toho projektu nebyl.

HN: Když je Pavel Bém nejúspěšnější primátor, proč za jeho působení ztratila ODS v Praze polovinu hlasů?

Že ztratila hlasy, je pravda. Já nevylučuji, že na těch kauzách může něco být. Ale abych obhajoval rozpočty, u kterých jsem nebyl, to mi opravdu nepřísluší.

HN: Nejde o obhajobu, ale o to, jestli můžete říci, že se to nebude dít dál.

Pokud budu moci ovlivnit situaci, tak když se o něčem takovém dozvím, samozřejmě to nebudu podporovat. Nebo já nevím, co ode mě chcete slyšet?!

Tady jsou stovky kauz různých politických stran a vy po mně chcete, abych hodnotil kauzy ODS a hovořil za ni. Já jsem jen nezávislý kandidát na jejich kandidátce.

Na volby se dívám jako na film

HN: Kdo bude ve vašem volebním týmu?

V oblasti cestovního ruchu to bude Tomio Okamura. Je to skutečný odborník. Má přehled i o kulturních věcech a kultura a cestovní ruch jsou v Praze propojené. Turisté přijíždějí do Prahy primárně za památkami a já bych chtěl, aby přijížděli i za kulturou. Nejde o to, že by se v Praze nic nedělo. Věci se dějí, ale řada lidí o nich nic neví. Tam je možnost zlepšení.

HN: Co kulturního by Praha měla mít, a nemá?

Určitě by tady měl být jeden specifický veletrh, zatím ale neřeknu jaký. A mohl by tady být větší festival divadla a klasické hudby. Podporovat bychom mohli také projekty, které dobře fungují, aby přitáhly větší obecenstvo.

HN: Co se má změnit v cestovním ruchu?

Bylo by záhodno pracovat na tom, aby lidé, kteří se podívají do Prahy, chtěli přijet znovu. Což zatím ne úplně funguje. Stačí si otevřít bedekr, abychom zjistili proč. Že někdo šlápl do něčeho hnědého nebo že ho okradl taxikář... Pokud jde o taxislužbu, zrovna studuji, jak to řeší ve světě v jednotlivých městech. Je fakt, že když si stopnu taxika na ulici, tak nejsem se službou spokojen. Takže se to musí řešit, ale asi by to vyžadovalo legislativní řešení, městská vyhláška nestačí.

HN: Chcete, aby v Praze stála Kaplického Chobotnice?

Mně by to vůbec nevadilo, ale jaké jsou na Letné majetkoprávní vztahy, technické podmínky a podobně, o tom nemám ani ponětí.

HN: Teď se uvažuje o zbourání spartakiádního stadionu na Strahově. Jste pro?

To je složité. Když to bereme z hlediska Guinnessovy Knihy rekordů, tak je to největší stadion na světě. Má rozměry, které jsou dnes evidentně nevyužitelné. Někdo musí spočítat, zda tuhle stavbu vydržovat, nebo místo toho něco postavit . To řešení může mít x různých možností. Mně se ten stadion líbí, má zvláštní archaickou náladu a nádech té doby, ve které vznikl.

HN: Ještě stále není rozhodnuto, kdo bude kandidátem ODS na primátora. Chtěl byste být primátorem?

Já vás zklamu, ale k tomu se nebudu vyjadřovat. Jsem ovšem připravený to vzít. Každý ze sedmi lídrů, a vlastně možná ze všech kandidátů do zastupitelstva, to může být. Víc neřeknu. Už vidím, jak byste psali: Kalousek chce být primátorem.

HN: Mrzí vás, že vedení ODS chce dát ve volbách od Prahy ruce pryč?

Víte co? Já se na to můžu koukat jenom s humorem. Já jsem nezávislý kandidát a nemám co ztratit. Já se na tyhle věci koukám jako na film.

HN: Záleží vám vlastně vůbec na vítězství?

Záleží. Když jsem součástí nějakého týmu, tak mi záleží na tom, aby ten tým měl dobrý výsledek.

HN: A jdete si pro vítězství?

Vy po mě chcete nějakou deklaraci heroismu, která zrovna v Česku není přijímána příliš příznivě. Já tady ze sebe nebudu dělat žádného Schwarzeneggera. Já mám program, tomu se budu věnovat a vynasnažím se ho udělat, co nejlépe budu moct.