Na celém území ČR hrozí od nedělních 10:00 do pondělního rána velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami.  Na Řasnici ve Frýdlantu-Řásnici a Smědé v Předláncích vyhlásili třetí povodňový stupeň, v nedaleké Bulovce, na Lužické Nise v Liberci, Hrádku nad Nisou a na Jeřici v Mníšku je zatím jen první povodňový stupeň.

Místy může napršet kolem 50 mm, nelze však vyloučit ani úhrny vyšší, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav. Bouřky mohou ojediněle doprovázet i kroupy a místy silné nárazy větru kolem 25 metrů za sekundu nebo i silnější. 

"Vzhledem k postupnému ustávání srážkové činnosti na severu území očekáváme v odpoledních hodinách přechod k poklesům vodních hladin a postupnou stabilizaci. Kulminaci na Smědé očekáváme v pozdních odpoledních hodinách," uvedli meteorologové. V poledne už podle meteorologických radarů déšť ustal skoro všude.

Obec Višňová již byla preventivně evakuována. "Rozhodně bych si nepřála, aby se šířila panika. K této prevenci sahám proto, že je ještě světlo. Pokud se situace nezhorší, budou se lidé moci vrátit do svých domovů," řekla pro Českou televizi starostka Višňové.

Vodě neodolal ani železný most ve Frýdlantu. Zmizel v proudu během vteřin - VIDEO ZDE


V Hrádku nad Nisou již evakuovali dvě ulice a doufají, že se nebude opakovat minulá sobota, kdy tam hladina Nisy dosáhla bezmála čtyř metrů.

"Od pěti jsme vzhůru a sledujeme řeku, dost kolísá ale zatím je v normálu," řekl dnes ČTK hrádecký starosta Martin Půta. Lidé ve městě se modlí, aby voda příliš nestoupla, teprve ve středu tam řeka klesla pod 150 centimetrů a v níže položených částech mohli začít čerpat vodu ze zaplavených domů. "Dřív nešlo s čerpáním začít, protože se nám voda vracela zpátky," poznamenal Půta. Ve městě se podařilo obnovit dodávky vody, elektřiny i plynu a situace se pomalu začala vracet do normálu. Teď mají všichni strach, že se budou záplavy opakovat.

"Už nemáme sílu sledovat, jak řeka znovu stoupá"

Obavy ze stoupající Nisy mají také v Bílém Kostele na Liberecku. Před týdnem tam řeka zaplavila 70 procent domů a způsobila milionové škody. "Škody teprve sčítáme, stále máme některé domy zaplavené," řekl starosta Jiří Formánek. V obci se intenzivně uklízí. "Na sledování řeky už nemáme sílu," přiznal unaveně starosta.

Relativně klidná je zatím situace na Frýdlantsku, které před týdnem postihly záplavy nejvíce. I tam ale prší. Zatím tam spadlo kolem 20 milimetrů srážek a lidé s obavami sledují zničené řeky. Poměrně silně prší na Českolipsku v oblasti Jablonného v Podještědí a Stráže pod Ralskem a také ve východní části Jizerských hor a v Krkonoších.

Dvě stovky lidí jsou už týden bez domova

Liberecký kraj se přitom teprve vzpamatovává z bleskové povodně, která před týdnem zasáhla více než čtvrtinu měst a obcí v kraji. Škody podle odhadů přesáhnou pět miliard korun. Postižena byla zejména oblast Frýdlantska a také Českolipsko. Evakuováno muselo být kolem 2000 lidí, na 200 z nich se stále ještě nemohlo vrátit domů. Povodeň si vyžádala pět lidských životů. Jeden člověk se stále pohřešuje.

Velká voda ničila silnice a desítky mostů, zničeny jsou desítky domů a další se musí zbourat. Voda přerušila dopravu na 44 silnicích, čtvrtina ze nich je stále ještě neprůjezdná, z toho ve čtyřech případech budou uzavírky dlouhodobé. Na Frýdlantsku je stále omezena i železniční doprava a bez vody tam zůstává na 2600 lidí.

Ani Jižní Čechy ještě nejsou za vodou

Druhý stupeň povodňové aktivity platil dnes ráno na jihu Čech na dvou řekách - Nežárce v Hamru na Jindřichohradecku a na Lužnici v Klenovicích na Táborsku. Nejnižší, první stupeň je ještě na Nové řece v Mláce na Jindřichohradecku a v Lužnici v Bechyni na Táborsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Klesání hladin v posledních dnech zpomalily deště.

V noci na dnešek se kvůli bouřkám průtoky mírně zvýšily v prvních ranních hodinách. Deště ale zřejmě v kraji nezpůsobily větší škody. Hasiči pouze na dvou místech odstraňovali ze silnic vyvrácené stromy.

Bouřky v zahraničí komplikují dopravu

Bouřky a přívalové deště v noci na dnešek zkomplikovaly dopravu v Rakousku a na Slovensku. Mimo jiné na více než hodinu přerušily provoz letiště ve Vídni a železniční provoz na frekventované jihoslovenské trati ze Štúrova do Bratislavy.

V rakouské metropoli se v pátek večer kolem 23:00 hodin zastavila veškerá veřejná doprava. Dvě desítky letů směřujících na vídeňské letiště Schwechat byly odkloněny jinam, mimo jiné do Lince.