Policisty čeká desetiprocentní snížení tarifního platu, což představuje v průměru 2500 korun měsíčně. Propouštění policistů Martinů nechce, uvedl v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce.

Ministerstvo vnitra má v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy korun. Ministr vnitra Radek John ve středu v této souvislosti uvedl, že policejní sbor má být zeštíhlen, aby byl "menší, výkonnější, a dokonce lépe placený".

"Pro mě je priorita výkon služby na území České republiky. Stahujeme se ze zahraničí a stahujeme se z plnění úkolů, které nám nevyplývají ze zákona," řekl Martinů. Policie podle něj například přestane hlídat zastupitelské úřady v Afghánistánu, v Pákistánu. "Já nemám na to 60 milionů," prohlásil Martinů. Redukovat chce také počet styčných důstojníků v cizině a účast v zahraničních civilních misích.

O opatřeních chce policejní prezident příští týden ve středu jednat s ministrem vnitra a krajskými policejními řediteli, připravit je má expertní skupina, začít s nimi bude třeba už v září. "Budeme škrtat a prioritizovat," dodal s tím, že propouštět policisty nechce a jejich odchody chce minimalizovat.

Odejde 1800 policistů, jejich platy se přerozdělí

Připomenul, že republiková policie má mít 48.000 příslušníků, letos jich je 44.000 a do konce letošního roku v rámci přirozené obměny od policie odejde 1800 lidí. Jejich místa zůstanou prozatím neobsazena, uvedl Martinů s tím, že peníze na jejich platy budou přerozděleny. Hrozbu odchodu policistů chce Martinů minimalizovat. Přiznal, že nárok na výsluhový příspěvek má 15.000 policistů, kteří si už odsloužili 15 let.

Nejméně by se podle Martinů měly platové změny dotknout 10.000 občanských zaměstnanců policie, jejichž mzda je prý o 2000 korun nižší ve srovnání s celostátním průměrem.

Policejní prezident také sdělil, že se změny se dotknou více policejního prezídia a krajských policejní ředitelství. Jednou ze stěžejních částí má být i uspíšení transformace cizinecké policie o dva roky, začít má už od příštího roku. Například agenda dlouhodobých pobytů má přejít na ministerstvo vnitra nebo jiný civilní úřad, dodal.

Související