Životopis

Martin Barták

- narozen: 14. února 1967 v Praze
- stav: ženatý
- studium: vystudoval 1. Lékařskou fakultu UK v Praze

politika:
- 2000 – 2006 poradce místopředsedy ODS Petra Nečase pro otázky bezpečnostní a obranné politiky
- 2006 – 2009 první náměstek ministra obrany
- 2009 – 2010 místopředseda vlády, ministr obrany

ostatní:
- hovoří anglicky, rusky, německy

Zdroj: www.vlada.cz

Po týdnech spekulací a neúspěšných pokusech o zisk nového místa má exministr obrany a místopředseda bývalé úřednické vlády Martin Barták (ODS) o své další profesní kariéře jasno. V pátek 13. srpna ministr financí odvolal svého náměstka Jana Málka a na jeho místo v pondělí jmenoval právě Bartáka.

"Jsem rád, že jsem do týmu získal zkušeného a kompetentního administrátora," uvedl poté ministr Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Do kompetence nového náměstka bude spadat veřejnosprávní kontrola, audit prostředků z fondů Evropské unie a Finanční analytický útvar Ministerstva financí," uvedl resort v tiskové zprávě.

Na ministerstvu nyní pracuje celkem sedmičlenný sbor náměstků - vedle Bartáka také Jiří Kubínek, Zdeněk Zajíček, Peter Chrenko, Bohdan Hejduk, Tomáš Zídek a Krála Król.

Barták měl původně pracovat pod ministrem vnitra Radkem Johnem (VV), plánovalo se jeho dosazení do pozice náměstka pro mezinárodní vztahy. Předseda Věcí veřejných ale tuto pozici zrušil.

V červnu zase deník E15 informoval, že bývalý šéf resortu obrany míří do vedení Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Barták tuto zprávu následně popřel. Spekulovalo se také o tom, že po konci Fischerovy vlády zamíří na velvyslanectví ČR do USA.

Podezřelé armádní zakázky

Barták přitom nepatřil mezi nejpopulárnější tváře úřednického kabinetu. Na začátku letošního roku na něj dokonce bylo podáno trestní oznámení kvůli nákupu obrněných vozidel Iveco. Při 3,6miliardové zakázce měl ministr zneužít pravomoci veřejného činitele. Po několika měsících ale policie případ odložila. "Nezjistili jsme nic, u čeho by se mohlo jednat o porušení zákona," řekl HN Ladislav Malovec, státní zástupce z Prahy 6.

Rozporuplné reakce vyvolalo také udělení Křížů za zásluhy. Barták jimi totiž vedle válečných veteránů a bojovníků proti komunismu vyznamenal mimo jiné třeba poslance a svého kamaráda Jana Vidíma nebo prezidentského kancléře Jiřího Weigla.

Související