Policie v pondělí našla u Dobronína na Jihlavsku v místě údajného hrobu Němců kosterní pozůstatky. Koncem května 1945 tam prý místní Češi zavraždili asi 15 německých obyvatel. Kriminalisté případ vyšetřují od minulého září pro podezření z trestného činu vraždy, řekl na místě novinářům vyšetřovatel Michal Laška.

Průzkum se koná od rána několik set metrů za vesnicí, v lokalitě Budínka. Policisté nejprve na louce bagrem odkryli přibližně dvoumetrový pás vrchní zeminy. "Asi tak na rozloze čtyři krát čtyři metry byly nalezeny kosterní pozůstatky a části ošacení," uvedl Laška. Kolik bylo na místě pohřbeno lidí a zda měli nějaká zranění, se podle něj ale ještě nedá určit.

Kriminalisté a archeologové budou na louce pracovat zřejmě do pátku. Pak budou nález zkoumat odborníci brněnského antropologického ústavu. "Naším cílem je samozřejmě identifikace těchto obětí," uvedl Laška. K tomu by měly pomoci i vzorky DNA zemřelých, které se budou porovnávat s genetickými profily možných příbuzných.

"Shromáždili jsme celou řadu písemných i fotografických materiálů případných obětí," vysvětlil Laška. Dodal, že rodinní příslušníci údajně zavražděných dnes žijí v Německu, protože to byli lidé určení v květnu 1945 k odsunu.

Vražda zřejmě ze msty

Důvody, které by mohly vést k tragédii u Dobronína, jsou podle vyšetřovatele nejasné. Poukázal ale na to, že před 65 lety žilo v Dobroníně a v okolních obcích hodně Němců. "Je skutečně možné, že tu docházelo k vyřizování nějakých účtů," řekl. Z lidí, kteří by podle dosavadních svědectví mohli být přímo účastni tragedie, už podle Lašky žije jen jeden. Ten tvrdí, že si nic nepamatuje. Dobronínští obyvatelé prý o těchto událostech nechtějí moc mluvit. Ani ve zdejších kronikách se o nich nenašla zmínka. Informace pocházejí z archivů a od pamětníků v Německu.

Zatím ani není jisté, zda v případě potvrzení vraždy bude někdo obviněn. "To je otázka velmi předčasná. Je nutno zvážit Benešovy dekrety, které platily v roce 1945, je nutno zvážit otázku, jestli se jednalo o vraždu, která by dneska byla už promlčená, nebo o jiný trestný čin, na který se promlčení nevztahuje," popsal Laška.

Podle dřívějších informací napsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti. Spisovatelka uvádí, že alkoholem posilněná skupina vyzvedla německé muže z požární zbrojnice a odvedla je na pole u lesa. Tam si museli vykopat hroby a pak byli ubiti nebo zastřeleni. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály.