Barták bude mít na starosti například útvar, který se zabývá monitorováním podezřelých převodů peněz. Přitom z Bartákova působení na resortu obrany pochází několik neprůhledných zbrojních zakázek – například třiapůlmiliardový nákup dopravních letadel CASA, na němž profitovala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův přítel Richard Háva. „Nebudu svou personální politiku přizpůsobovat tomu, co se líbí nebo nelíbí novinářům,“ odbývá připomínky Kalousek.

HN: Proč jste si vybral k sobě právě exministra obrany Martina Bartáka? 

Protože jsem přesvědčen, že svou práci zvládne a navíc mu Národní bezpečnostní úřad udělil na jaře znovu prověrku na stupeň tajné. Na pozici náměstka potřebuji mít člověka právě s takovouto prověrkou.

HN: Nehrozí, že se nový náměstek ocitne ve střetu zájmů? Pod sebou bude mít útvar, který monitoruje podezřelé toky peněz. Právě ty mohou nyní zajímat například policisty, kteří vyšetřují nákup Pandurů, v němž právě Martin Barták figuroval.

Při vší úctě, ta otázka prozrazuje, že o práci finančního analytického útvaru nevíte vůbec nic. Jinak byste veděl, že tento útvar není policie a nemůže rozhodovat o tom, co bude prošetřovat. Finanční analytický útvar prošetřuje pouze převody, které mu nahlasí banky, finanční ústavy nebo pojišťovny. Jinými slovy, neexistuje ani teoreticky možnost střetu zájmů v kauzách, o kterých hovoříte.

HN: Takže neexistuje možnost, že by některá z bank požadovala po útvaru prověřit toky peněz, které by souvisely s Pandury?

Finanční analytický útvar má svou jasnou a přísnou metodiku, kde každý takový podnět je evidován a má jasná kritéria, proč by se jím útvar měl zabývat. Vůbec to nesouvisí s tím, jakého odvětví se ten převod týká. A znovu opakuji, ptáte-li se, zda existuje střet zájmů, tak vám garantuji, že nikoliv.

HN: S kým jste konzultoval jmenování Martina Bartáka náměstkem?

Nepochybně byl informován pan premiér, a to už poměrně dávno.

HN: Mluvil jste o této věci také s Richardem Hávou, vaším přítelem, který stojí za zbojařskou společností Omnipol?

Já vás ujišťuji, že pan Háva se mnou nekonzultuje své obchodní aktivity a já s ním nekonzultuji své personální kroky.

HN: Ptám se na to proto, že Omnipol si během působení pana Bartáka na resortu obrany přišel k miliardovým zakázkám. Takže zde může vyvstát podezření, že pomáháte politikovi, který se podílel na obchodech pro firmu vašeho přítele.

To není podezření, to je sprostý plivanec a já si sprostých plivanců nevšímám. Tady neexistuje důvod mít takové podezření. Já nepomáhám panu Bartákovi, já jsem ho poprosil o pomoc na ministerstvu financí, protože je to kompetentní administrátor s prověřením na stupeň tajné. Takových úředníků neběhají po ulicích desítky.

HN: Ten „sprostý plivanec“ má ale fakta. Za čtyřletou éru pana Bartáka na ministerstvu obrany se Omnipol podílel na zakázkách za více než pět miliard. Za srovnatelnou dobu předtím to bylo třikrát méně. A vy teď zaměstnávate člověka, který měl na tom podíl.

Já jsem pana Bartáka požádal o spolupráci v oblasti, která nemá s vojenskými zákázkami vůbec nic společného. Znovu opakuji, já mu nepomáhám ani se ho nezastávám. A odmítám, že bych to konzultoval s někým z podnikatelské sféry. Opravdu nechápu, co je to za mediální bombu, když bývalý místopředseda vlády s prověrkou na stupeň tajné bude dělat řadového náměstka na ministerstvu financí.

HN: Pan Barták nicméně zanechává na ministerstvu obrany nějakou stopu. Během jeho působení se k zakázkám za stovky miliónů dostala také firma MPI Group, kterou pro změnu vede jeho známý.

Ale vy mluvíte o věcech, které vůbec nesouvisí s jeho novými pravomocemi. Každý, kdo něco v životě dělal, zanechává nějakou stopu. Já si sice k sobě můžu vzít úplně neznámého člověka, ale s rizikem, že vůbec nic neumí. Za práci pana náměstka Bartáka budu odpovídat já a když ji bude dělat dobře, tak vaše přípomínky mohou být sice legitimní, ale nejsou na místě.

HN: Jenže vy jste vláda, která si dala za cíl boj proti korupci a boj za čisté státní zakázky.

A vy chcete snad říct, že pan Barták se dopustil nějakého korupčního jednání?

HN: Já chci říct, že pan Barták za sebou zanechává přinejmenším kontroverzní stopu. A vaše vláda vyhlašuje boj něčemu, na čem se Martin Barták v minulosti podílel.

Tak já vám to řeknu jinak, pane. Jestli se domníváte, že budu řídit svou personální politiku podle toho, co se líbí nebo nelibí novinářům, tak vás ujišťuji, že to dělat nebudu. A teď prosím, aby jste mě v novinách přesně citoval. Ještě jednou: domníváte-li se, že budu řídit svou personální politiku podle toho, co se líbí nebo nelíbí žurnalistům, tak vás ujišťuji, že to dělat nebudu. Budu ji řídit podle toho, zda ten člověk je kompetentní a má důvěru mého státu. A protože pan náměstek Barták dostal letos na jaře prověrku NBÚ, tak to beru jako vysoký projev důvěry státu k tomuto člověku.

HN: V rámci vaší personální politiky ještě trochu vyčnívá pan Radek Šnábl, který vám radí v oblasti arbitráží. Podle soudů se v minulosti dopustil daňového podvodu.

Jestli jste si všiml, pan Šnábl není v pozici náměstka a nemá rozhodovací pravomoci.

HN: Má ale poměrně vlivnou pozici.

Vlivnou pozici má někdo, kdo může rozhodovat, pan Šnábl rozhodovat nemůže. Nicméně, jeho odborná doporučení v oblasti arbitráží mě zajímají. Myslím, že je v zájmu daňového poplatníka, aby radil ministrovi financí a ne těm, kteří se s ministrem financí soudí o miliardy. Ujišťuji vás, že tyto skupiny by si ho docela rády najaly a bylo by jim úplně jedno, jestli měl nebo neměl nějaký historický problém.

HN: Takže říkate, že to jeho angažmá je jakási prevence, aby nepřeběhl na druhou stranu?


Říkam, že je v zájmu daňového poplatníka, aby pan Šnábl pracoval pro stát a ne proti státu.

HN: Bez ohledu na jeho škraloupy...

Bez ohledu na jeho historický problém (daňový podvod Radka Šnábla, za nějž byl pravomocně odsouzen, spadá ještě do devadesátých let – pozn. red.), kvůli kterému nemůže být v pozici, kde by mohl rozhodovat. To ale nijak nedevalvuje jeho odbornou úroveň.