Po pondělním jednání ministra vnitra Radka Johna (VV) s odboráři novinářům řekl, že u policie se propouštět nebude. Sdělil také, že nebude zasahovat do služebního zákona. Odboráři jeho slova přivítali, stále ale odmítají možnost desetiprocentního snížení tarifního platu. Uvědomují si nicméně, že tuto skutečnost ministr vnitra neovlivní.

John také slíbil, že do ledna se nebudou policistům ani hasičům snižovat platy. Šéf policejních odborů Milan Štěpánek na to ČTK řekl, že samostatný protest policistů se neuskuteční. Odborový předák nicméně předpokládá, že policisté se připojí k chystaným akcím všech zaměstnanců státní správy proti snížení platů.

Společný nepřítel Kalousek

"Část požadavků je splněna, nicméně desetiprocentní snížení tarifů je velmi zásadní a věřím, že proti tomu budou protestovat všichni zaměstnanci státní správy," řekl Štěpánek. Společným nepřítelem všech zaměstnanců státu je podle jeho názoru ministr financí Miroslav Kalousek.

John se se zástupci policejních a hasičských odborů sešel kvůli vlně emocí, kterou způsobily chystané rozpočtové škrty. Ministerstvo vnitra má v příštím roce ušetřit 8,3 miliardy korun. Čeká se desetiprocentní snížení tarifního platu, což u policistů v průměru představuje 2500 korun.

John minulý týden uvedl, že policejní sbor má být zeštíhlen, aby byl "menší, výkonnější, a dokonce lépe placený". Počátkem srpna řekl deníku Právo, že vnitro začne napřesrok propouštět policisty, aby předešlo plošnému snížení tarifních platů všech policistů a hasičů. Deník napsal, že propouštění začne zhruba ve druhém čtvrtletí příštího roku a dotkne se převážně řadových policistů. To vnitro vzápětí popřelo s tím, že úsporu bude hledat zejména u policistů, kteří jsou zařazeni mimo přímý výkon služby.

Kolik policistů by mělo přijít o práci, zatím není jasné. Nezbytným předpokladem pro případné propouštění je podle Johna změna zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.