Vláda ve středu schválila novelu zákona o pobytu cizinců, která má zavést povolení k pobytu s biometrickými údaji či spoluodpovědnost zaměstnavatelů za zaměstnané cizince. ČTK to potvrdil jeden z účastníků vládního jednání. K návrhu předloženému ministerstvem vnitra měly jednotlivé resorty přes 380 připomínek. I proto bylo jednání kabinetu v minulých týdnech několikrát přerušeno.

Novela zavádí spoluodpovědnost zaměstnavatele za cizince, kterému dal práci, či takzvanou modrou kartu. Cizince by opravňovala k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci. O jejím udělení by mělo rozhodovat ministerstvo vnitra.

Ministr Radek John ve středu Českému rozhlasu řekl, že se kontroly zaměstnavatelů zpřísní. "Budeme klást důraz na kontroly zaměstnavatelů, na to, co se dělá v Americe, že na staveniště vjede patřičný útvar a kontroluje, kolik nelegálů tam dělá. Tohle všechno nastane. Je to i ochrana českých občanů," uvedl Radek John.

ČSSD s principem modrých karet souhlasí, obává se ale jejich možného zneužívání, řekl poslanec sociální demokracie Jeroným Tejc. Měly by být podle něho skutečně jen pro omezený okruh kvalifikovaných lidí. ČSSD předlohu podpoří, pokud ve sněmovních výborech dospěje k názoru, že zneužívání karet nehrozí, dodal Tejc. 

Češi to po fiasku se zelenými kartami zkouší na cizince s modrými - čtěte ZDE

Minulý týden se ministři dohodli, že případnému vyhoštění cizinců, kteří budou přistiženi při práci načerno, by mělo případně předcházet azylové řízení. Nelegálně zaměstnaný cizinec bude také mít možnost požádat o udělení dlouhodobého pobytu na dobu, po kterou se dohaduje se zaměstnavatelem o zaplacení dlužné mzdy.

Novela ale stanoví povinnost zaměstnavatele hradit náklady spojené s vyhoštěním cizince, pokud po skončení platnosti pobytu nevycestoval z ČR, případně uhradit náklady spojené se zdravotní péčí o cizince, kterého propustil před skončením platnosti pracovního povolení. ČSSD s povinností zaměstnavatelů nemá podle Tejce problém, sama ve volebním programu takovou změnu slibovala.

Ministerstvo vnitra v novele také navrhlo, aby žadatel o dlouhodobé vízum za účelem podnikání přišel osobně na zastupitelský úřad a předložil výpis z živnostenského rejstříku.

Cizinec by měl být povinen prokázat, že je ze svého příjmu schopen zajistit pobyt svůj i své rodiny v ČR. Pokud rodinným příslušníkům nebude uděleno krátkodobé vízum k pobytu, budou moci podle novely podat opravný prostředek.