Opět musela šestnáctiletá česká plavkyně Lenka Štěrbová odložit pokus o překonání kanálu La Manche, na nějž má ješět pět dní. Ve středu se sice vítr uklidnil, ale po upřesnění předpovědi měl tento stav místo původních devíti hodin trvat pouze na sedm.

Tento čas se blíží absolutnímu světovému rekordu Bulhara Petara Stojčeva. Proto Štěrbová nechtěla riskovat a dnešek přenechala k plavbě Australanovi Brendanu Capellovi, jenž chce zaútočit na světový rekord.

"I původně odhadované devítihodinové období klidnějšího větru bylo hodně riskantní, ale vzhledem k velmi nestálému počasí v následujících dnech jsme byli připraveni do tohoto rizika jít," řekl otec plavkyně Michal Štěrba, který se chystá svou dceru doprovázet. Méně příznivá předpověď situaci změnila, což Štěrbové značně zkomplikuje její pokus.

Ideálním dnem z celého týdne z hlediska nejmenšího rozdílu mezi přílivem a odlivem je čtvrtek, kdy ale má ještě hodně foukat. "Reálněji lze uvažovat až o pátku. Ten zatím vypadá dobře jen na několik málo ranních hodin. Lze očekávat, že lodivod Brickell bude s konečným rozhodnutím čekat až do poslední možné chvíle," uvedl Štěrba.

Související