Odbory se ve čtvrtek ostře ohradily pro plánům ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které chce platy zaměstnanců ve státní správě od příštího roku plošně snížit o deset procent, a to ve všech úrovních tarifů. Návrh ministra Jaromíra Drábka by podle odborů v praxi znamenal, že by nároková mzda klesla podle prvních propočtů až o 43 procent.

V návrhu MPSV existují dvě varianty a obě znamenají extrémní pokles platů ve státní správě, nikoli o deset procent, řekla ve čtvrtek předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Zaměstnanci by podle ní měli podstatně nižší část platu garantovou ze zákona, nyní je to asi 70 procent. "Pokud by to mělo platit, státní zaměstnanci by se měli masově postavit proti. Je to skutečně na tu ulici," uvedla Vondrová.

První varianta stanoví maximální dobu, po kterou se platy mohou zvyšovat. Druhá varianta počítá se stejným platovým základem pro všechny bez ohledu na počet odpracovaných let.

Více čtěte zde: Platy státních zaměstnanců se sníží o 10 procent, plánuje ministr Drábek

Právě druhá varianta by podle Vondrové znamenala pokles tarifního platu asi od 22 do 43 procent. Řidič by měl nárok po celý život na 7.520 korun hrubého a finanční úředník 11.800 korun, uvedla.

V první variantě by podle Vondrové například finanční úředník byl po 15 letech do konce života na 13.330 korunách, zdravotní sestra na 17.190 korunách a lékař na 23.770 korunách. Dopady odbory ale teprve počítají a celkové stanovisko zveřejní příští týden, uvedla.

Návrh ministerstva zároveň počítá s možností zvýšit zaměstnancům osobní příplatek ze současných 50 procent platu až do výše 100 procent, v mimořádných případech až na 200 procent platu. Podle Drábka to umožní, aby platy neklesly těm zaměstnancům, kteří odvádějí kvalitní práci a jsou pro zaměstnavatele cenní.

Podle Vondrové ale výkonnost dostatečně zohledňuje už současný tabulkový systém. Pro to, aby byly ministerské návrhy zavedeny, by se musel změnit zákoník práce, sdělila Vondrová a poukázala na to, že ministerstvo návrhy vůbec neprojednalo se sociálními partnery, a tím porušilo zákon.

Návrhy tabulek, které zveřejnilo MPSV, se netýkají pedagogických pracovníků, nepedagogických pracovníků ve školství, pracovníků ve zdravotnictví, policistů a vojáků.