Vláda Petra Nečase má za sebou první měsíc a už se dá docela dobře změřit, jak plní hlavní slib, díky kterému její strany uspěly ve volbách.

Všechny tři vládní strany postavily své kampaně i image svého nového kabinetu do značné míry na tom, že skoncují se všemi tradičními projevy papalášství českých politiků. Dříve arogantní ODS vystrčila do svého čela Petra Nečase s jeho fabií, TOP 09 všechny své "nové a nezkažené" tváře a Věci veřejné vyslaly své poslance na první jednání sněmovny obyčejnou tramvají.

Už žádné majáčky, žádné zneužívání poslaneckých náhrad, žádné plýtvání penězi na letenky pro poslance z Ostravska, menší imunita... Zdá se ale, že pravděpodobně není nic těžšího než zrušit nebo omezit právě tyto věci.

Tak například nová předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS chtěla prodat rekreační střediska sněmovny v Lipnici nad Sázavou a v Harrachově, kde platí poslanci za nocleh s plnou penzí 241 korun, a také vilu na pražské Ladronce. Nepovedlo se to. Její kolegové z komise pro chod sněmovny, kde jsou zastoupeny všechny strany, se postavili proti. Prodej by prý nebyl výhodný. Ale jako útěchu poslanci nabízejí, že si alespoň zvýší ceny za nocleh. Asi na 600 korun.

Hned na prvních schůzích poslanců se ukázalo, že se těm ze severní Moravy zase tak moc nechce do Prahy přijet vlakem, který mají zadarmo. Někteří si znovu objednali letenky. Loni stáli létající poslanci jeden a půl milionu korun. Němcová se pokusila navrhnout konec proplácení vnitrostátních letenek.

Výsledek: příslib, že Poslanecká sněmovna bude alespoň zveřejňovat jména poslanců, kteří si letenku objednají. Zatím nezveřejnila žádné.

Majáček musí být

Je třeba ale uznat snahu. Například právě Němcové nebo přímo premiéra Nečase, který na zahraniční cesty na Slovensko nebo do Německa použil místo letadla osobní vozy. Navíc požádal svojí policejní ochranku, aby nezapínala za jízdy s ním majáček a pokusila se dodržovat předpisy.

Právě majáčky jsou dobrým měřítkem papalášství českých politiků. Ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John například tvrdil, že na jeho voze žádný majáček určitě nebude. Prý jen v naprosto výjimečných situacích, ale spíš vůbec.

Začátkem srpna se John potřeboval o čemsi poradit se svým spolustraníkem a ministrem dopravy Vítem Bártou. Na cestě do jeho bytu porušila Johnova limuzína několik předpisů. Samozřejmě i s majáčkem na střeše.

Před více než týdnem byli ministr zemědělství Ivan Fuksa z ODS, ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných přistiženi reportéry MF Dnes, jak ve svých služebních vozech porušují jeden předpis za druhým.

Na předvolební sliby si vzpomněl jen Fuksa. Řidiče vyměnil. Věci veřejné vydaly omluvné prohlášení, ve kterém uznávají, že podobné chování nedává dobrý příklad. Ale Kalousek, hlavní mozek TOP 09, která slibovala změnu politického stylu snad nejhlasitěji, naopak svého šoféra pochválil. Prý se snažil uniknout pronásledovatelům.

Bobřík John

Pošramocenou politickou kulturu chtěli vládní politici napravit i mnohem větší otevřeností. V tomto směru je skutečně vidět velký rozdíl oproti třeba vládám Jiřího Paroubka nebo Mirka Topolánka. Jednotliví ministři Nečasovy vlády působí zatím poměrně sdílně. Ovšem až na ministra vnitra Johna. Ač bývalý novinář, s veřejností téměř nekomunikuje. Dokonce si dal jakéhosi bobříka mlčení a nebyl ochoten vysvětlovat ani zásadní personální změny na svém úřadu.

Nejpozději do poloviny září se také ukáže, jak to vládní koalice myslela vážně se slibem, že omezí počet placených sněmovních funkcionářů. Prý jich třetinu škrtne. Z nějakého důvodu se to znovu moc nedaří. Ještě nejsou ustaveny všechny sněmovní orgány, jen výbory. Ale hned po volbě jejich vedení se ukázalo, že mají ještě víc místopředsedů, než měly v minulém volebním období.