Stát neuhradí věřitelům dluhy, které zbyly po loňském lyžařském šampionátu v Liberci, vrátí jim jen DPH z neuhrazených smluv. Pro Lidové noviny to uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dluh bez penále činí 108 milionů korun, po vrácení daní by se snížil o dvacet procent. Podle ministerstva školství by se o zbylou částku měla postarat liberecká radnice a lyžařský svaz. Vrácení DPH ještě musí schválit ministr financí.

"Dnes jsem na toto téma mluvil s primátorem Liberce Jiřím Kittnerem. Stát je ochoten vrátit věřitelům DPH ze smluv, které nebyly uhrazeny. Víc se v případu libereckých dluhů není připraven ani ochoten angažovat," řekl deníku Dobeš. Tento krok vlády označil za pozitivní gesto, protože stát se v podle něj v této záležitosti vůbec nemusel angažovat. 

Dobeš na konci července uvedl, že ministerstvo do tří týdnů předloží komplexní zprávu o řešení dluhu. Konkrétní viníci zadluženosti nejsou známí."Mělo by to být poučení do budoucna. Podobné megalomanské akce nejsme připraveni podporovat," prohlásil Dobeš. Pořadatelský tým šampionátu, který vedla bývalá olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, hodnotit odmítl.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci konalo od 18. února do 1. března 2009. Z veřejných zdrojů šly na jeho uspořádání více než dvě miliardy korun - ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Náklady na samotnou organizací mistrovství světa činily přes 623 milionů a zodpovídala za ně Neumannová. Příjmy pořadatelů ale na pokrytí nákladů nestačily, což vedlo k současným dluhům.

Dluhy z libereckého MS rostou. Pohybují se kolem 111 milion - čtěte ZDEK největším věřitelům patří zřejmě Dopravní podnik města Liberce, kterému pořadatelé nezaplatili 21 milionů korun za dopravu při šampionátu, bezmála devět milionů dluží Technické univerzitě v Liberci za ubytování účastníků.

Věřitelé už kvůli dluhům podali na dvě desítky žalob. Pokud se jim nepodaří dohodnout vypořádání dluhu, nevylučují hromadnou žalobu na stát. Podle dřívějšího vyjádření sdružení věřitelů, které zastupuje 54 z celkového počtu 83 firem, vrácení DPH jejich problémy nevyřeší, řada věřitelů je prý v druhotné platební neschopnosti.

Související