Ministerstvo vnitra už připravilo novelu, která má snížit stranám příspěvek za mandát poslance, senátora a krajského zastupitele prozatím o pět procent. Od roku 2014 má být snížení podle vládního programového prohlášení desetiprocentní. Podobně ze stokoruny na 90 korun se má snížit příspěvek za hlasy získané ve sněmovních volbách a politické strany a hnutí mají dostávat od státu až o pětinu nižší příspěvek na činnost.

Novelu o sdružování v politických stranách a hnutích odeslal ministr vnitra Radek John do zkráceného připomínkového řízení. Ostatní ministerstva by se k návrhu měla vyjádřit do konce příštího týdne. Vláda má předlohu, kterou si vyžádala kvůli úsporám ve státní pokladně, dostat na stůl do konce srpna.

Novela počítá s tím, že se od příštího roku příspěvek za mandát poslance a senátora sníží z 900.000 na 855.000 korun ročně. Podobně by strany měly místo 250.000 korun dostávat za mandát krajského zastupitele a zastupitele hlavního města Prahy dostávat jen 237.500 korun ročně. Jiné změny ministerstvo zatím nenavrhlo.

"Důvodem předložení uvedeného návrhu je první krok k dosažení sledovaného cíle ... spočívajícího ... v postupné redukci příspěvku za mandát pro strany a hnutí," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě na vládním webu.

Předloha je podle premiéra Petra Nečase (ODS) v souladu s koaliční smlouvou. Pětiprocentní snížení se podle něj bude týkat dosud zvolených zákonodárců a regionálních zastupitelů. "Od všech dalších voleb, které budou, to znamená počínaje krajskými volbami v roce 2012 bude snížení o deset procent," uvedl Nečas. Postupné snižování je podle něj dáno tím, aby se strany mohly na nižší příspěvky připravit.

Při téměř milionovém příspěvku za mandát 281 zákonodárců musí stát vyplatit ročně stranám kolem 253 milionů korun. Za 675 krajských zastupitelů stát mezi strany a hnutí rozdělí ročně téměř 169 milionů korun. Pětiprocentním snížením by měl od příštího roku ušetřit necelých devět milionů korun v případě krajských zastupitelů a přibližně 13 milionů korun za mandáty poslanců a senátorů. Desetiprocentní snížení, plánované na rok 2014, by mělo státní pokladně ušetřit celkem zhruba 42 milionů korun ročně.

Související