Nejmladším českým plavcem, jenž zdolal La Manche, tak zůstal Filip Pytel, kterému bylo v době pokusu v roce 2007 osmnáct let.

Lodivod Reg Brickell čekal až do posledního termínu na změnu počasí, které bylo ale i o víkendu nepříznivé. Ještě v neděli před osmou hodinou ráno vyplul sám na moře, aby se osobně přesvědčil, jak vypadá situace.

"Rychlost větru a zejména jeho špatný směr z boku proti směru přílivového proudu vytvářel roztříštěné vlny, které plavcovu rychlost limitují. Naděje na úspěch byla minimální," uvedl otec české plavkyně Michal Štěrba.

Plavat by se dala leda štafeta

Tím padla poslední naděje, kterou plavci upírali k neděli. Všichni lodivodi vyhodnotili situaci stejně a nikdo nevyplul.

Předpověď na pondělí, kdy Štěrbové končil termín, byla také špatná. "Nemělo smysl dále zůstávat a čekat. Lodivod Brickell má všechna příznivá období do konce této sezony plná rezervacemi plavců," dodal Štěrba, podle jehož slov zůstala dceři nejistá možnost uskutečnění pokusu ještě v některém ze zářijových období silných proudů.

Brickell považuje plavbu v nepříznivém období za uskutečnitelnou při pokusu štafety nebo u mimořádně disponovaného plavce. Podmínkou je ale perfektní počasí, navíc plavec musí být připraven na to, že pokus bude trvat déle než v ideálním období se slabšími proudy.

Související