Spor premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o "protipovodňovou daň" nabývá silnějších kontur. Nečasovo zpochybňování plánu ministerstva financí na získání peněz na odstraňování škod po povodních je pro Kalouska naprosto nepřijatelná koaliční praxe.

Předsedové koaličních stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) se na takzvané povodňové dani podle Kalouska dohodli před 14 dny. "Před námi jsou desítky a stovky kontroverzních rozhodnutí, které můžeme prosadit jedině tehdy, když se na sebe budeme moci spolehnout, že dohody držíme. Toto je naprosto nepřijatelná koaliční praxe, kterou nelze trpět, protože pak nemá cenu uzavírat žádné další dohody," sdělil Kalousek.

"Budeme o tom diskutovat, mám k tomu ale celou řadu výhrad," řekl v neděli Nečas s poukazem na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Upozornil na to, že v návrhu ministerstva financí nejde o protipovodňový fond, ale o zvláštní položku ve státních finančních aktivech v podobě rezervy povodňové solidarity. "Její naplňování může být i jiné než cestou snížení odpočitatelné položky u daně z příjmu fyzických osob," dodal Nečas.

Kalouskovo ministerstvo chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Kalousek tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka.

Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.
Kalousek v návrhu uznává, že jde nad rámec škrtů dohodnutých v koaliční smlouvě. Cíl však podle něj odpovídá vládnímu záměru, tedy snížení schodku veřejných rozpočtů. Základní sleva na každého poplatníka, kterou může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy, by se podle návrhu ministerstva financí snížila z 24.800 korun ročně na 23.600 korun.