Varování se naplnila. Dva nejmocnější muži ve vládě, premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), mezi sebou otevřeně bojují. Naposledy Kalousek obvinil ministerského předseddu, že nedodržuje dohody a zavádí "nepřijatelnou koaliční praxi, kterou nelze trpět".

Strážce státní pokladny se pře o stokorunovou povodňovou daň. Přesněji, o snížení slevy na dani z příjmu fyzických osob. Kalousek s tím už počítá v návrhu rozpočtu na příští rok, který právě píše. Jenže Nečas zavedení této takzvané povodňové daně zpochybnil.

Nechce kvůli více než čtyřem miliardám na škody po povodních zvyšovat přímé daně. Kalousek na to okamžitě zareagoval velkým údivem. Podle jeho verze byl totiž premiér Nečas jasným zastáncem povodňové daně. Nyní se oba hádají, co kdo konkrétně řekl. Premiér si dokonce nechal připravit záznam tiskové konference, která se uskutečnila po schůzce nejvyšších lídrů koalice, na které se měli o dani bavit.

První vážná hádka mezi Nečasem a Kalouskem potvrzuje to, na co během sestavování koalice upozorňovala řada politiků - oba politici si moc nesedí a brzy spolu začnou válčit.

ODS je velmi nervózní z toho, že nemá pod kontrolou státní finance a že je řídí Kalousek z konkurenční, byť koaliční TOP 09, považovaný za vlivného zákulisního hráče. Nečasovo zpochybnění povodňové daně lze tedy chápat jako jistý test síly. Musí ukázat, že pánem vlády je on a ne Kalousek. V neposlední řadě i kvůli své pozici v ODS.

Nečas proto začíná s Kalouskem soupeřit. Jako své paralelní ministerstvo financí může využívat poradní sbor vlivných ekonomů zvaný NERV.

TOP 09 má také ministerstvo zahraničí, v jehož čele sedí Karel Schwarzenberg. A Nečas nyní přišel s nápadem zřídit funkci státního tajemníka pro Evropskou unii. TOP 09 je podle očekávání proti. Kalousek na konci minulého týdne řekl Právu, že jde dokonce o "podvod na voliče". Státní tajemník totiž podle něj supluje pozici ministra.
A včera Nečas přilil do vzájemné roztržky další dávku oleje. Po jednání s odboráři řekl, že možná o nějaký čas odloží klíčovou novelu zákoníku práce. Tu připravuje další ministr za TOP 09 Jaromír Drábek. Klíčovým bodem novely je téměř revoluční změna odměňování lidí placených státem.

"Považuji to za pozoruhodné, jsem tímto postupem velmi překvapen. Bude to předmětem koaličního jednání. Doufám, že brzy," reagoval včera Drábek. Soupeření ODS a TOP 09 vládu zatím neohrožuje. Naznačuje ale, že například na ohlášených a místy kontroverzních reformách se Nečasův kabinet vůbec nemusí snadno shodnout.