Anna Šabatová, kterou Senát nominoval na pozici ombudsmana v červnu, tentokrát důvěru nedostala. Senát místo ní navrhl bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Varvařovského vybrali senátoři již v prvním kole tajných voleb, ve druhém Bányai těsně porazil právě bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou. Čtvrtý z kandidátů, pražský advokát Jan Matys, podle očekávání neuspěl.

Varvařovský dostal 49 z 72 senátorských hlasů, Matys jen tři. Bányai ve druhém kole získal 37 a Šabatová 32 hlasů ze 70 možných. Varvařovský označil svou nominaci za čest. Obával se, jak přiznal, že případný výrazný neúspěch by shodil jeho desetileté působení u Ústavního soudu. "Takže ještě jednou děkuju a v té Poslanecké sněmovně už děj se vůle Páně," dodal.

Sněmovna bude nástupce zesnulého Otakara Motejla volit v září. Své dva kandidáty jí už v úterý poslal prezident Václav Klaus, navrhl bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a opětovně občanského aktivistu Johna Boka.

Varvařovského nominovaly senátorky Alena Venhodová z ODS a Jana Juřenčáková z Klubu TOP 09 a Starostové. Ještě před volbou mu vyjádřil podporu senátorský klub ODS a nepřímo také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, když se své kandidatury vzdala a doporučila zvolit "dobrého erudovaného právníka". Podporu senátorského klubu občanských demokratů měl také Bányai, který byl kandidátem senátorů ODS Daniely Filipiové, Jiřího Oberfalzera a Tomáše Töpfera.

Šabatovou nominovali senátoři ČSSD a dva členové Klubu TOP 09 a Starostové. Byla považována za favoritku vzhledem k tomu, že při červencovém neúspěšném pokusu sněmovny vybrat ombudsmana byla nejlepší z tehdejších kandidátů, ke zvolení jí chybělo sedm poslaneckých hlasů.

Související