Poradcem nového ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana se stane bývalý šéf ústavu Pavel Žáček. Herman řekl, že s angažmá Žáčka počítá a že už o jeho nové roli spolu hovořili.

O návratu vůbec prvního ředitele ústavu Žáčka se spekulovalo již několik dní. Proslýchalo se, že by se mohl vrátit jako první náměstek ředitele. To ale dnes Herman nepotvrdil.

Minulý týden po svém nástupu do ředitelské funkce Herman povolal zpět na ústav také dva lidi z Žáčkovy éry. Do svého sekretariátu přijal Herman Patrika Košického, jehož počátkem dubna sesadil bývalý ředitel ústavu Jiří Pernes z funkce šéfa kanceláře ředitele. Vrátil se také Pernesem odvolaný ekonomický náměstek René Schreier.

Herman také rozhodl, že počátkem září vypíše nové výběrové řízení na ředitele Archivu bezpečnostních složek. Původní soutěž zrušil, třem kandidátům, kteří se do ní přihlásili, to vadilo. Archiv je správní úřad, který je řízen ÚSTR a v odborné činnosti na úseku archivnictví a spisové služby ministerstvem vnitra.

Jeden z uchazčů, vystudovaný informatik a knihovník Adam Kretschmer, se obává, že Herman soutěž zrušil, aby se na pozici šéfa mohl vrátit odvolaný ředitel archivu Ladislav Bukovszky.

Bukovszkého odvolal bývalý přechodný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra z funkce právě kvůli nespokojenosti s vedením archivu. Hazdra postupoval proti vůli rady ÚSTR, argumentoval ale stížnostmi, které dostal, a nespokojeností s prací archivu.

V ústavu a archivu již několik měsíců panují rozbroje kvůli personálním změnám a směřování institucí. Herman chce situaci uklidnit.