Za čtyři týdny se otevře jižní obchvat Prahy a ruzyňské letiště toho chce využít v nové bitvě s konkurenčním vídeňským letištěm. Bojují o sto tisíc cestujících ročně.

"Lidé z východu republiky se k nám dostanou asi o půl hodiny rychleji, efekt bude ještě vyšší, protože si kvůli zácpám dávali velké rezervy," předpokládá šéf letiště pro letecký obchod Stanislav Zeman.

Místo tiskové konference přitom letiště uspořádalo let nad okruhem. A to přímo proudovým Boeingem 737. "Dospěli jsme k tomu, že let není o tolik dražší než pronájem salonku v centru města," říká Zeman.

Původně přitom počítali pouze s pronájmem menšího vrtulového letadla ATR, jenže žádné nebylo volné. Let boeingem Českých aerolinií vyšel nakonec na 66 tisíc korun. Letištní poplatky si letiště odpustilo.

Let ve výšce 600 metrů s několika otočkami nad křižovatkou okruhu s dálnicí D1 trval zhruba půl hodiny. V dalších měsících má navázat reklamní kampaň na rychlejší spojení s letištěm.

K akci se připojilo i Ředitelství silnic a dálnic a pražský magistrát. Účast zástupců těchto úřadů byla ale nakonec menší, než se plánovalo. Šéfa ŘSD Alfréda Brunclíka odvolal den před letem ministr dopravy Vít Bárta.

Pražský primátor Pavel Bém a jeho náměstek Rudolf Blažek nakonec neměli čas a šéf pražského dopravního výboru David Vodrážka se léčí po nehodě na bicyklu.

Související