Létám, létáš, létáte aneb Jak cestují politici do práce

Létající poslanci
Na lince mezi Ostravou a Prahou si jen loni poslanci nechali proplatit 190 letenek, které přišly na 1 522 660 korun. V roce 2008 se za 228 letenek zaplatilo 1 827 192 korun.

Dvojí výhoda
Na dopravu dostávají zákonodárci z Ostravska měsíčně až 34 tisíc. Letenky se do limitu 34 000 nezapočítávají, platí je stát. Nadto mají politici vlak zadarmo.

Kynštetrova lež
Jak prokázaly HN, kancléř sněmovny Petr Kynštetr si vypomohl lží, aby mohl dál utajovat jména létajících poslanců. Tvrdil, že musel seznam smazat kvůli Úřadu pro ochranu osobních údajů. Instituce to ale popřela.

Senátor Milan Bureš (ODS) má zjevně potíže s pamětí. Zvlášť když dostane otázku, zda za erární peníze využíval leteckou linku Ostrava - Praha.

"Nepamatuji se, že bych za poslední dva nebo tři roky letěl," řekne nejprve šestapadesátiletý politik. A nevzpomene si ani, když zjistí, že kancelář Senátu informace o letech - na rozdíl od sněmovny - zveřejnila. "Muselo to být kvůli nějaké schůzi. O kterou konkrétně šlo, už skutečně nevím. Nepochybně se ale jednalo o nějakou nutnost," dodá senátor za Nový Jičín.

Konfrontace s Burešovou pamětí se mohla odehrát jen díky vývojovému skoku, který prodělávají parlamentní úřady. Nastartovala jej série článků HN snažících se zprůhlednit hospodaření českých zákonodárců. Totiž: kancelář Senátu ve středu vůbec poprvé poskytla HN přehled letů senátorů na lince Praha - Ostrava.

Jak ze soupisu vyplývá, politici z horní komory parlamentu využívali vnitrostátní leteckou dopravu mnohem střídměji než jejich kolegové z Poslanecké sněmovny. Za celý loňský rok senátní aparát musel proplatit pouze dvanáct letenek. Celkem za 62 tisíc korun. "Já jsem ale pokračoval na služební cestu do Helsinek. V Praze jsem přestupoval," upozorňuje Jiří Žák (ODS), bruntálský senátor. "Z mého pohledu je to létání pouze do Prahy nesmírně nehospodárné a zbytečné. Pendolinem je to rychlejší a levnější," dodává.

V letošním roce Senát koupil pouze tři lety za čtyřiadvacet tisíc korun. Dvakrát letěl Petr Guziana z ČSSD, jednou bezpartajní Liana Janáčková. "Preferuji železniční dopravu. Za 22 měsíců, co jsem ve funkci, jsem letěl pouze dvakrát," říká Guziana. Jednou se to prý odehrálo v květnu, kdy nejelo pendolino kvůli povodním. A podruhé se večer vracel služebně z Jordánska a využil navazující linku do Ostravy. "Tehdy jsem musel být ráno v Ostravě na jednání a nechtěl jsem jet nočním rychlíkem, kterým to bývá - jak se říká - o hubu," vysvětluje.

Odtajnění létajících senátorů je kontrapunktem pro sněmovního kancléře Petra Kynštetra, který lhal, aby nemusel zveřejnit jména poslanců, kteří lety Ostrava - Praha rovněž v loňském roce využívali. Žádost HN Kynštetr odbyl tím, že musel jména "anonymizovat" na příkaz Úřadu pro ochranu osobních údajů. Zveřejnění letů senátorů tak znovu obnažuje Kynštetrovu lež: mazat konkrétní jména politiků, kteří za veřejné peníze létají, není nutné.

Cestovné plus letenky 

Tiskový tajemník kanceláře Senátu Petr Kostka ostatně poslal jména a cifry za necelých čtyřiadvacet hodin po dotazu. Létání z Ostravy do Prahy je přitom nejviditelnější duplicitou v požitcích zákonodárců.

Severomoravští parlamentní politici již pobírají 34 200 korun měsíc co měsíc jako náhradu za cestovné. Letenky jim ale platí kancelář Senátu či sněmovny. Náhrady za cestovné tak zůstávají na jejich kontech netknuté.

Související