Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zrušit laické přísedící u soudu, aby zrychlil soudní řízení a ušetřil peníze. Zákon by mohl platit od poloviny příštího roku. Informovala Česká televize. Podrobnosti představí ministerstvo v pátek.

Laičtí přísedící u soudu jsou lidé bez právního vzdělání, kteří společně s předsedou senátu rozhodují o vině a trestu. Před rokem 1989 zastupovali jako takzvaní soudci z lidu "hlas pracujících lidí".

"Je velmi obtížné vysvětlit občanovi, že v jeho věci byl soudce profesionál přehlasován dvěma přísedícími laiky," řekl Pospíšil. Zrušením přísedících by stát ušetřil ročně desítky milionů korun.

U některých civilních případů zákon vyžaduje, aby přísedícími byli soudci. Ani ti by u prvního kola rozhodování už podle ČT nemuseli sedět, a mohli by se tak věnovat jiným kauzám.

Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl se domnívá, že by to soudní řízení určitě urychlilo. Podle občanského aktivisty Johna Boka, který je zároveň jedním z kandidátů na ombudsmana, laičtí přísedící nemají u soudu co dělat. Plošně by je ale prý nerušil.

Pospíšil také uvedl, že konečné slovo bude mít v případě odvolání vždy senát vrchních soudů, což je zárukou, že kauza bude důkladně prozkoumána.

 

Související