Petice vojáků

Petice proti snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání

Vojáci jsou připravováni a připraveni bránit nás a naší vlast – Českou republiku v ozbrojených konfliktech jak na našem území, tak i mimo něj. Jsou připraveni pomáhat nám  i v případě živelných katastrof.

Nikdo je však nepřipravil, a jejich závazek jim ani neumožňuje, bránit jejich vlastní zájmy. Vojáci ze zákona nesmí stávkovat a ani mít vlastní odbory, které by se jich zastaly a jejich zájmy hájily.

Proto jsme se rozhodli my, občané České republiky, k sepsání této petice na obranu těch, kteří jsou připraveni bránit nás.

Snížením platů a přídavku na bydlení dojde k razantnímu poklesu příjmů především u vojáků na základních funkcích, tedy těch, kteří jsou vždy v první linii a odvádí tu nejtěžší práci. Bez nich by žádná armáda nikde na světě nebyla armádou. Navrhovaným snížením platů a snížením přídvaku na bydlení by se služba vlasti stala především pro tyto vojáky nezajímavou na trhu práce a začali by hromadně odcházet. Vždyť i oni mají své rodiny a právo na slušný a důstojný život.

My, občané České republiky, žádáme naše ústavní činitele a zástupce lidu v zastupitelských orgánech, aby nedopustili rozklad Armády České republiky tím, že krátkozrakou úsporou finančních prostředků na našich vojácích v konečném důsledku ohrozí bezpečnost nás všech.

 

 


K demonstraci policistů a hasičů proti plánovaným vládním úsporám se 21. září připojí také vojáci. ČTK to v pátek řekli šéf policejních odborářů Milan Štěpánek a vojákyně, která účast svých kolegů na podzimních protestech v hlavním městě zařizuje.

Proti snížení platů příslušníků armády vznikla na internetu petice. Účast na demonstraci zvažují také civilní zaměstnanci armády, řekla v pátek ČTK předsedkyně jejich odborové organizace Jitka Šebková. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nemůže vojákům účast na demonstraci v době jejich osobního volna nikdo zakázat.

Ármáda organizuje protest přes Facebook

Obrana musí v příštím roce stejně jako ostatní resorty ušetřit 10 procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Průměrná mzda vojáka je v letošním roce asi 24.676 korun, průměrná mzda v Česku byla v prvním čtvrtletí letošního roku 22.748 korun.

Vojáci nemají vlastní odborovou organizaci, proto kontaktovali policisty, kteří jim účast na demonstraci sami nabídli. Strážci zákona budou spolu s hasiči protestovat proti plánovaným úsporám na ministerstvu vnitra. Příslušníci armády se k protestní akci organizují na Facebooku. Skupina "Proti snížení platů v armádě" má v současnosti asi 9500 členů, přičemž vojáků v činné službě je v letošním roce 23.000.

"Nejsme žádný oficiální subjekt a komunikujeme pouze přes Facebook. V armádě žádné oficiální skupinky nebo odbory, které by účast na demonstraci organizovaly, nejsou," řekla v pátek ČTK nadrotmistryně, která si nepřála zveřejnit své jméno. Policejní odbory podle ní nabídly svým kolegům z armády nejen účast na jimi organizované protestní akci, ale i odvoz do Prahy nasmlouvanými autobusy. 

"Vojáci buď společný odvoz využijí, nebo pojedou na vlastní pěst. V armádě se vše organizuje ze dne na den, proto dopředu nevíme, kolik vojáků se nakonec zúčastní," dodala nadrotmistryně. 

Vojáci mají zakázáno stávkovat. "Demonstrovat ve svém osobním volnu a bez uniforem ale můžeme," uvedla vojákyně. Někteří její kolegové se prý bojí plánovanou účast na demonstraci přiznat, i proto se účastníci protestu nikde oficiálně neevidují.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nemůže vojákům účast na demonstraci v jejich osobním volnu nikdo zakázat. "Shromažďovací právo vojáků v jejich osobním volnu není legislativně nijak omezeno. Podle zákona o vojácích z povolání se ale musí chovat i mimo službu tak, aby neohrozili vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil," sdělil ČTK Pejšek.

Proti plánovanému snížení platu a přídavku na bydlení vojáků z povolání vznikla na webu také petice. "Vojáci jsou připravováni a připraveni bránit nás a naší vlast... Nikdo je však nepřipravil, a jejich závazek jim ani neumožňuje, bránit jejich vlastní zájmy," píše se v textu petiční výzvy. Její autoři chtějí dokument s podpisy předat předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS).

Účast vojáků na demonstraci je v historii samostatné České republiky ojedinělá. Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si nepamatuje, že by vojáci po roce 1989 a tím méně za existence profesionální armády k podobnému kroku přistoupili. "Není to dobrá věc," zdůraznil Šedivý, který také připomněl, že vojáci od státu dostávají i po odchodu z činné služby výsluhový příspěvek a jsou tak ve zcela jiné pozici než jiní státní zaměstnanci.

Ministerstvo obrany ještě letos zruší 350 tabulkových míst pro vojáky a dá výpověď sedmi stovkám občanských pracovníků. Účast na zářijové protestní akci proto zvažuje též Českomoravský odborový svaz civilních zaměstnanců armády. "Ještě o tom budeme jednat a brzy rozhodneme," řekla v pátek ČTK jeho předsedkyně Šebková.

Armáda se už loni i letos musela smířit s miliardovými úsporami. Nedobrovolně kvůli nim odešlo na 1300 vojáků a 1500 občanských pracovníků, zrušeno bylo 1700 neobsazených tabulkových míst.

 

Související