Premiér Petr Nečas v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že členové jeho kabinetu doposud nepředložili žádnou reformu, dělají jen účetní škrty a jejich kreativita a intelektuální výkon je nulový. Vláda má ale důvěru teprve tři týdny a skutečné reformy teprve přijdou, upozornil.

"Především musím říct, že žádné spojení konkrétních ministrů s reformami tady není. Žádný z těchto ministrů žádnou reformu nepředložil. Zatím jsou předkládány pouze účetní škrty. To není žádná náročná operace. Tam nemusíte vyvíjet žádnou kreativitu, žádné přemýšlení. To je v podstatě tupá účetní operace. Jde pouze o to, ustát ty nepříznivé důsledky. Ale kreativita, přemýšlení, intelektuální výkon, ten je zatím nulový," řekl Nečas.

A ke svému ostrému hodnocení ještě přidal: "To platí na celou vládu. Snížit paušálně o deset procent personální výdaje, to zvládne každý, kdo ovládá trojčlenku, a dokonce i bez kalkulačky. Je to práce zhruba na hodinu. I bez kalkulačky s tužkou."

Premiér v rozhovoru také vysvětluje důvody toho, proč nakonec přistoupil na takzvanou povodňovou daň, kvůli které se dostal do neshod s koaličními partnery. K plánu ministerstva financí na získání peněz na záplavy snížením slevy u daně z příjmu měl prý Nečas výhrady od samého počátku. Poukazoval přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně.

"Někteří kolegové se tváří, že když se nezvedne sazba, že nejde o zvýšení přímých daní. Tuhle nepoctivou hru s českou veřejností já hrát nebudu," řekl.

Nečas, jehož pochybnosti o povodňové dani označil ministr financí Kalousek (TOP 09) za porušení dohody a naprosto nepřijatelnou koaliční praxi, řekl, že návrh nesmetl ze stolu jen z politické korektnosti a slušnosti. "Je také otázka, zda naopak koalice neudělala zbrklý krok, že se hned orientovala na zvýšení přímých daní," uvedl premiér.

Nečas už dříve HN řekl, že dá k zavedení daně souhlas, ale pouze pokud bude platit jeden rok. "Vidět reformní politiku v tom, že budeme zvyšovat přímé daně a ještě se budeme schovávat za povodně, tak to mi nepřijde zrovna poctivé vůči veřejnosti. Dovedu si představit, že to s hlubokou pokorou a omluvou veřejnosti uděláme maximálně jednorázově na příští rok. Ale na trvalé zvýšení přímých daní nepřistoupím," prohlásil. 

Ministerstvo financí chce předložit plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Premiér se v rozhovoru pro MfD zároveň dotkl tématu podzimních voleb do zastupitelstev obcí a měst. Celostátní politika a agenda vlády prý nikdy nebyla pod takovým tlakem komunálních voleb, jak je tomu letos. Nečas vyjádřil obavy nad tím, že pražská ODS doposud nepředstavila svého kandidáta na post primátora Prahy. "Nezastírám, že se mně to nelíbí," uvedl.