Schwarzenberg v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny nařkl prezidenta Nicolase Sarkozyho z rasistických pohnutek. Svoje vyjádření ale později zmírnil.

"Dávat tomu takto automaticky nějaký rasový podtext mně připadá velmi laciné, ale já nechci v tuto chvíli zaujímat žádné kategorické stanovisko k prohlášení pana ministra," řekl Nečas.

S ministrem zahraničí prý bude o věci ještě jednat. Mimo jiné se ho chce zeptat, zda má svá tvrzení podložena nějakými důkazy. "Já tyto důkazy nemám a myslím si, že u těchto rumunských Romů se spíše jedná o to, že skutečně ten jejich způsob života je ve Francii neakceptovatelný," uvedl premiér.

Schwarzenberg v rozhovoru namířil kritiku přímo proti francouzskému prezidentovi. "To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl ministr v sobotním vydání LN.

Později podle České televize ale svá slova mírnil. "Já jsem řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus. Já jsem ho nenařkl z rasismu," uvedl.


Od začátku letošního roku Francie repatriovala přes 8300 Romů. Tyto repatriace jsou součástí bezpečnostní politiky, kterou koncem července vyhlásil prezident Sarkozy a která je zaměřena především na imigranty a právě Romy.

Vyhošťování Romů vyvolalo bouřlivé reakce, znepokojení vyjádřila Evropská komise i Rada Evropy, 18 nezávislých expertů z výboru OSN vyzvalo francouzskou vládu, aby se snažila největší etnickou menšinu v EU integrovat. Zděšení nad repatriacemi vyjádřili evropští socialisté, odsoudil je Vatikán.

Romové, kteří souhlasí s opuštěním Francie, dostávají 300 eur (zhruba 7430 korun) a dalších 100 eur na každé dítě. Jenom ve čtvrtek jich z Paříže a Lyonu odletělo kolem tří stovek.