Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) v pondělí ustavil patnáctičlennou skupinu, která má připravit takzvanou bílou knihu, tedy vizi vývoje armády v příštích deseti až 15 letech. Tým povede někdejší ministr obrany a náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý.

Kromě vojáků jsou v něm i zástupci nevládních organizací jako Transparency International a Člověk v tísni. Dokument by měl být hotov příští rok na jaře a první změny by měly začít v roce 2012, uvedl ministr. Materiál zřejmě doporučí zachovat schopnost armády operovat v zahraničí.

"Mnozí lidé už jsou, pokud jde o armádu a opakované pokusy ji reformovat, poněkud unaveni," připustil Vondra. Cílem vize je podle něj nalézt rovnováhu mezi ambicemi armády a jejími úkoly danými ústavou. Optimalizace řízení armády je ale obsažena i v koaliční dohodě a programovém prohlášení nynější vlády, uvedl.

Kromě Šedivého, který si na tuto práci musel vzít v NATO dovolenou, ve skupině zasedne například exministr obrany Luboš Dobrovský, nový šéf Vondrových poradců a novinář František Šulc, šéf sekce obranné politiky a strategie ministerstva Ivan Dvořák, první zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Žižka, filmový režisér Václav Marhoul, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek či generál v záloze a velvyslanec ve Slovinsku Petr Voznica.

Od "tučných" částí resortu do "svalových"

Jednou z ambicí autorů budoucí bílé knihy je podle Šedivého nejen zachování, ale do budoucna i mírné navýšení schopností armády operovat v zahraničí. "Je to v souladu s doporučeními NATO," vysvětlil. Snahou bude podle něj koncentrovat zdroje z "tučných a nevýkonných" částí resortu do částí "svalových".

I Vondra zdůraznil, že "cesta do budoucnosti musí být směrem k větší nasaditelnosti našich sil v zahraničí". Čeští vojáci se podle něj v tomto směru nemají za co stydět, "ale svaly je stále třeba zlepšovat". Zároveň však nesmí být budoucností armády, že "by měla být nějakou cizineckou legií", řekl.

Armáda za dva roky přichází z rozpočtu o 12,5 miliardy korun. "S tím musí být konec, jsme na dně, dál to nejde redukovat. Proto také chci, aby byla k dispozici střednědobá vize," uvedl ministr. Podle něj musí přestat situace z posledních dvou let, kdy "ministerstvo obrany bylo jako záložní fond, pojišťovna, kam se hrábne a seberou se prostředky".

Vondra by přitom chtěl armádní rozpočet ve střednědobém horizontu stabilizovat na 4,5 až pěti procentech výdajů státního rozpočtu.

"Příliš ambiciózní" Tvrdík

Vondra řekl, že právě v armádě je střednědobé a dlouhodobé plánování zásadní a bez vize se plánuje hůře. "Vláda tyto koncepční kroky bere vážně a má sílu, aby je prosadila," poznamenal ministr obrany. Do konzultací však chce zapojit i představitele opozice a také odborné i laické veřejnosti. Pomoci k tomu má i speciální sekce webu ministerstva.

"Nemůžeme si už dovolit selhání," zdůraznil ministr, který prý nepřipustí, aby si armáda kladla nepřiměřené ambice. Například reforma někdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) byla podle něj "příliš ambiciózní" a narazila právě na finanční limity.

Cílem týmu podle Šedivého není snižovat ambice armády pro úkoly vnitřní i zahraniční, proto bude hledat řadu úspor. "A to samozřejmě se může dotknout celé řady zaměstnanců resortu jak ve vojenské, tak v civilní sekci," uvedl. Souhrnný plán by měl pak vyjít jako rozkaz náčelníka generálního štábu.

"My budeme během našich diskusí identifikovat různé oblasti, kde bude nutné začít implementovat jednotlivá opatření ještě před tím, než samotná bílá kniha jako souhrnný materiál vyjde," uvedl také Šedivý. První kroky související s novou koncepcí tedy mohou vojáky čekat už v příštím roce.

Ministr vysvětlil, že příprava rozpočtu na rok 2011 je tak daleko, že se bude jednat jen o "rozpočet redukční". Reformním pak bude až rozpočet pro další rok, který už také bude ovlivněn případnými legislativními návrhy plynoucími z připravované bílé knihy.

Seznam členů odborné komise pro přípravu bílé knihy o obraně

Předseda odborné komise:


Jiří Šedivý
- od roku 2007 náměstek generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování
- ministr obrany v letech 2006-2007
- Vondrův náměstek za jeho působení ve funkci vicepremiéra pro evropské záležitosti


Členové komise:

František Šulc

- zodpovědný za koordinaci příprav bílé knihy
- poradce ministra obrany s nástupem od září 2010

Luboš Dobrovský

- ministr obrany v letech 1990-1992
- vedoucí kanceláře prezidenta republiky
- velvyslanec v Moskvě v letech 1996-2000


Ivan Dvořák

- ředitel Sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany

Jan Jireš

- vyučuje mezinárodní vztahy a bezpečnostní studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v institutu CEVRO


Zdeněk Kříž

- historik a politolog na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity a v institutu CEVRO

- pedagog na Vojenské akademii v Brně v letech 1996-2004


Václav Marhoul

- filmový režisér a producent
- major Aktivních záloh české armády


František Ochrana

- profesor na Vysoké škole ekonomické v Praze, vyučuje i na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy


David Ondráčka

- ředitel Transparency International ČR


Šimon Pánek

- ředitel organizace Člověk v tísni


Zbyněk Pavlačík

- předseda sdružení Jagello 2000


Jiří Šedivý

- náčelník generálního štábu české armády v letech 1998-2002


Libor Stejskal

- pracovník Střediska bezpečnostní politiky Fakulty sociálních věd UK

- pracovník civilní části provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar v letech 2008-2009


Petr Voznica

- generálmajor v záloze

- velvyslanec ve Slovinsku, někdejší velvyslanec v Litvě a Iráku

- vedl tým pro přípravu strategické revize obrany v letech 2000-2001


Miroslav Žižka

- první zástupce náčelníka generálního štábu armády od ledna 2010