Nečas chce jednat o Romech v EU

Premiér Petr Nečas (ODS) se ostře ohradil proti tomu, že řada členských států EU včetně Česka nedostala pozvání na ministerské setkání, jehož tématem mají být deportace bulharských a rumunských Romů z Francie. Podle Nečase je selekce "přezíravým a arogantním výrazem", který neodpovídá dobré spolupráci zemí EU.

Nečas nespatřuje ve vyhoštění rumunských Romů z Francie žádný rasistický podtext. Je podle něj právem členské země EU požadovat, aby všichni na jejím území dodržovali její zákony.

Petr Nečas (ODS) se poprvé sešel s českými velvyslanci v nové roli ministerského předsedy a hned jim oznámil, že bude zřejmě nejméně cestujícím premiérem, protože bude klást důraz na domácí reformy. Premiér ale tvrdí, že to neznamená, že evropská a zahraniční politika nebude v popředí.

Pro zahraniční politiku Česka jsou podle něho i nadále klíčová euroatlantická vazba, aktivita státu v EU a NATO. Nečas také zdůraznil, že chce dbát na prosazování ekonomických zájmů země a navázat na prosazování lidských práv ve světě. "Zahraniční politika musí být konzistentní, Česká republika musí být čitelný a spolehlivý partner," uvedl Nečas.

Zamini propouští a nevylučuje uzavření dalších ambasád

Je podle něj nutné také si uvědomit, že evropská politika není zahraniční politikou, ale záležitostí vnitřních témat státu. Nečas tak znovu dráždí TOP 09, která vládne na ministerstvu zahraničí. Premiér přišel nedávno s nápadem zřídit funkci státního tajemníka pro Evropskou unii.

TOP 09 je podle očekávání proti. Ministr financí a první místopředseda strany Miroslav Kalousek dokonce řekl, že jde dokonce o "podvod na voliče". Státní tajemník totiž podle něj supluje pozici ministra.
Nečas se také vyslovil proti případnému "zbytečnému mentorování", varoval před případnými siláckými výroky.

Velvyslanci se dnes sešli v pražském Černínském paláci na pravidelné výroční diplomatické poradě, kterou otevřel staronový ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Porada potrvá až do pátku, ve středu velvyslance přijme prezident Václav Klaus.

Schwarzenberg už také diplomatům sdělil, že ministerstvo kvůli úsporám propustí na 250 lidí a že není vyloučeno zavírání dalších zastupitelských úřadů.

Vláda nedávno rozhodla o zrušení velvyslanectví v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Zrušen bude také generální konzulát v indické Bombaji. Podle Schwarzenberga nemusí jít o poslední uzavření zahraničních misí.

"Ambasády, které jsme teď zrušili, nejsou poslední," řekl ministr. "O každém úřadu, o každém člověku opravdu důkladně přemýšlíme," řekl ministr. Pro českou diplomacii pracuje zhruba kolem 2000 lidí.

Úspory podle Nečase neohrozí bezpečnostní zájmy země. "Zastavení zadlužování nesmí ohrozit základní zahraničně-bezpečnostní priority. Nesmí ohrozit spojenecké závazky a bezpečnostní zájmy," řekl premiér například s ohledem na českou účast v Afghánistánu.

Plán hospodaření české diplomacie s omezenými zdroji bude mít Černínský palác hotov v polovině září.