K chystanému protestu policistů a hasičů se 21. září připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců. Proti škrtům v platech budou demonstrovat v poledne 21. září na náměstí Jana Palacha (u Rudolfina) v Praze. V úterý to řekla předsedkyně odborového svazu státních zaměstnanců Alena Vondrová.

Zástupci odborů se ještě 6. září sejdou s premiérem Petrem Nečasem. Demonstrace se ale konat bude, protože podle Vondrové je situace kolem vládních plánů extrémně vážná a vláda zatím nehledá kompromis. Vondrová dodala, že k demonstraci se připojí všechny významné odborové svazy.

Demonstrace policistů a hasičů se zúčastní rovněž zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci a civilní zaměstnanci armády. Stát chce příští rok ušetřit až 21 miliard korun změnou tabulek platových tarifů a snížením základních mezd státních zaměstnanců o desetinu. Pokud vláda úpravy tarifů schválí, budou se týkat asi 400.000 ze 700.000 státních zaměstnanců.

Policisté vyhlásili demonstraci kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považují za neuvážené. Varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka. Zdravotničtí odboráři zase varují před snižováním platů sester a lékařů. Předpovídají, že snížení platů nejzkušenějších sester může představovat až 9600 korun měsíčně a až o 12.000 korun by podle jednoho z návrhů přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.

Související