Mexická drogová mafie v číslech

Během násilí spojovaného s drogovou mafií bylo od roku 2006 zavražděno celkem 28 tisíc lidí. Do války mexických gangů je v současnosti zapojeno více než 50 tisíc vojáků a policistů.

Mafie si pašováním narkotik do Spojených států ročně "vydělají" okolo 13 miliard dolarů (asi 254 miliard korun). 90 procent veškerého kokainu, který se v USA spotřebuje, pochází právě z Mexika.

Od roku 2008 americké úřady v souvislosti s mexickými drogovými kartely zatkly více než 2 tisíce lidí, zadržely 2,5 tuny kokainu, 154 miliónů dolarů a přibližně 500 zbraní.

Spojené státy v rámci operace "Merida Initiative" vynaložily celkem 1,6 miliard dolarů na pomoc Mexiku a dalším zemím ve Střední Americe a karibské oblasti na boj s drogovými gangy.

Více než rok trvající tajná policejní akce vyvrcholila během úterka. V rezidenční oblasti nedaleko mexické metropole totiž zadržela jednoho z nejnebezpečnějších mafiánských bossů v zemi.

Zatčení sedmatřicetiletého Edgara Valdeze Villareala už potvrdil i ministr spravedlnosti. "La Barbie", jak se mu kvůli blonďatým vlasům a modrým očím přezdívá, prý byl dopaden živý a při zásahu nekladl nejmenší odpor, píše mexický list El Universal. Další podrobnosti z akce ale ministr již v prohlášení neprozradil.

Na Valdeze narozeného v americkém Texasu, jehož samotný mexický prezident Felipe Calderon řadí mezi "nejhledanější kriminálníky", vypsaly odměnu také úřady v USA. A to celé dva miliony dolarů.

Jak podotýká agentura Reuters, může se tak stát, že bude opravdu vydán do Spojených států.

Takovou variantu by přivítal i Valdezův právní zástupce. Jak totiž připustil v rozhovoru s deníkem Houston Chronicle,obává se, že jeho klient bude v mexickém vězení mučen nebo dokonce "něco horšího", ještě než bude vrácen americké justici.

"Myslim si, že v rukou mexické armády není nikdo bezpečný. Prostě se může něco přihodit...," vysvětluje obhájce Kent Schaffer.

Válka drogových kartelů 

"La Barbie" je klíčovou postavou gangu Artura Beltrána Leyvy, od jehož smrti z konce minulého roku, kdy byl zastřelen armádou, mafie hledá nového šéfa. A právě Valdez byl jedním z jeho potenciálních nástupců.  

Naproti němu stál Leyvův syn Héctor se svou "rodinou". Kriminalisté jim například připisují jen pár týdnů starý případ z Cuernavace, kdy někdo zavraždil a zohavil čtyři lidi, které následně pověsil z mostu.

Na vzkazu připevněném na jejich těle pak bylo napsáno: "Kdokoliv, kdo bude podporovat Edgara Valdeze, riskuje stejný osud!"

Související