Povodňová situace na většině řek v Moravskoslezském kraji se ve středu odpoledne začala zlepšovat. Zatímco ráno vodohospodáři vyhlásili na čtyřech místech stav ohrožení, odpoledne už voda opadla a třetí stupeň povodňové aktivity mohli odvolat. Ustává i déšť. Voda se na několika místech vylila, ale jen do polí a zahrad. Lidská obydlí ohrožena nebyla. Zvýšené průtoky v moravskoslezských řekách však dopoledne na některých místech překročily úroveň pětileté či desetileté vody. Novinářům to dnes řekl Jiří Pagáč z Povodí Odry.

Podle prognóz a informací meteorologů se oblačnost v současné chvíli odsouvá a srážky odeznívají. "Uklidňuje se i situace na tocích. Třetí stupeň už neplatí nikde. Druhý pak na čtyřech místech. Jednak na Olši v Českém Těšíně, Dětmarovicích a Věřňovicích a Petrůvce nedaleko Petrovic u Karviné," doplnil Pagáč s tím, že na 16 místech Moravskoslezského a Olomouckého kraje ještě platí první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti.

Technický ředitel Povodí Odry Pavel Březina dodal, že na dolních tocích řek Opavy, Olše a Odry hladiny ještě mírně porostou a teprve budou kulminovat. "Nepředpokládáme ale, že by na těchto tocích hrozilo větší riziko.

Hasiči zaznamenali 200 výjezdů

Moravskoslezští hasiči v souvislosti s vodou zaznamenali přibližně 200 výjezdů. Šlo především o likvidaci popadaných stromů a čerpání ze sklepů, skladů a jiných prostor. "Zatím není v souvislosti s tímto počasím evidováno v Moravskoslezském kraji žádné zranění ani příprava na evakuaci či pouhá hrozba evakuace," sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Například v Petrovicích u Karviné hasiči naplnili pískem 700 pytlů. "Posloužily pro zpevnění břehu a podle potřeby i jednotlivým občanům Petrovic. Například v Marklovicích se Petrůvka rozlila do zahrad a zalila zdejší silnici," řekl Kůdela.

V Návsí na Jablunkovsku zase hasiči bojovali s vodou o místní nádraží s restaurací, nový podchod, trafostanice a dva rodinné domy. Zásah byl úspěšný a hasičům se podařilo podařilo vodu tekoucí z polí přesměrovat a zprůjezdnit silnici. "Problém byl i se statikou provizorního mostu v Životicích u Nového Jičína, který byl postaven nad Jičínkou po loňských bleskových povodních. Firma, která jej tehdy postavila, jej také dnes rozebrala," uvedl Kůdela.

Babího léta se nejspíš nedočkáme

V září nás čeká oblačné a převážně studené počasí. Nejteplejší dny prvního podzimního měsíce přijdou příští týden, kdy teploty vystoupají k 24 stupňům Celsia. Následující dny však budou až o devět stupňů chladnější, noční teploty klesnou dokonce mezi 11 a pět stupňů Celsia.

Devátý měsíc roku 2010 má být jako celek podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teplotně podprůměrný, srážek spadne množství obvyklé pro toto období roku.

Prvních deset dnů v září bude převážně oblačno, místy přeháňky. Především uprostřed tohoto období má být ale přechodně i polojasno. Ráno se mohou ojediněle vyskytnout mlhy. Nejvyšší denní teploty budou nejprve mezi 15 až 19, v dalších dnech od 19 do 24 stupňů Celsia.

Druhá zářijová dekáda přinese podle předpovědi oblačnou až polojasnou oblohu místy s deštěm nebo přeháňkami. Později má být většinou polojasno. Stejně jako po celý měsíc se v těchto dnech lidé budou moct setkat ráno s mlhou. Denní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 23 stupni Celsia, noční teploty opět mezi 11 a pěti stupni.

V závěru měsíce čekají na obyvatele Česka časté deště, polojasná obloha se objeví jen zřídka. Noční teploty budou ke konci září padat, takže krátce před nástupem října se dá počítat i s pouhými dvěma stupni nad nulou. V prvních kalendářních dnech podzimu klesnou i teploty přes den, ty nejnižší předpovídají meteorologové kolem 17 stupňů. Začátkem třetí dekády to ale bude ještě 16 až 22 stupňů.

Související