Radikálnější odborová organizace Unie bezpečnostních složek (UBS) vyzvala policisty, kteří budou v den demonstrace proti vládním úsporám ve službě, aby v mezích zákona neřešili přestupky blokovou pokutou, ale pouze domluvou. "Cílem má být ukázat vládě a ministerstvu vnitra, že pokud na protest nijak nezareagují, je odborová organizace připravena k dalším krokům," řekl šéf UBS Miloš Plechatý.

K chystanému protestu, který vyhlásil umírněnější Nezávislý odborový svaz policie (NOS) na 21. září, se vedle policistů a hasičů připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě: zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci, civilní zaměstnanci armády nebo zaměstnanci v dopravě a kultuře.

Výzva týkající se přestupků je podle Plechatého směřována nejen na členy UBS, ale i na ostatní, a záleží tak na jednotlivých policistech, jak k tomu přistoupí. "Většinu přestupků lze řešit domluvou," řekl Plechatý. Jako příklad uvedl přestupky proti veřejnému pořádku.

Mírnější by ovšem někteří policisté v den demonstrace mohli být i u dalších případů porušení zákona. "Pustili jsme do éteru mezi členy (UBS), že by mohli 'zavřít oči' a 'nevidět' přestupky v dopravě," uvedl předseda UBS.

"Týká se to toho, že se přestane plnit státní pokladna. UBS si myslí, že jsme jediný sbor, který doplňuje státní pokladnu svou represí, byť nějakým způsobem vymezenou zákonem. Ty peníze nejdou zpět do ministerstva vnitra, ale jdou do rozpočtu," dodal šéf UBS Plechatý.

Šéf NOS Milan Štěpánek se k výzvě UBS nevyjádřil s tím, že se v současnosti soustřeďuje především na přípravu demonstrace. ČTK ale řekl, že policisté by především neměli jednat v rozporu se zákonem nebo nějakým nařízením. Podobné kroky mají svůj čas, uvedl Štěpánek.

Běžte darovat krev

UBS se obává, že by se nadřízení mohli pokusit účast policistů na demonstraci zkomplikovat. Podobně se často vyjadřují i diskutující na sociální síti Facebook, kteří nejčastěji hovoří o možných neplánovaných dopravněbezpečnostních akcích.

"Díky tomu, že jsme dělali tři demonstrace příslušníků bezpečnostních složek, tak ty zkušenosti tady jsou. Hlavně z té první, u Křižíkovy fontány (v Praze v roce 2007). Minimálně 50 procent příslušníků bylo v tu dobu ve službě," řekl Plechatý.

"Nemáme žádné informace, že by vedení policie na termín plánované demonstrace chystalo nějaké mimořádné služby," řekl k tomu mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

UBS proto například vyzvala, aby příslušníci bezpečnostních sborů, kteří se nebudou moci protestu zúčastnit, za sebe alespoň poslali někoho z rodiny, nebo šli darovat krev. Lidem ve službě UBS doporučila, aby si na uniformu připnuli žlutou pásku "vyjadřující solidaritu s demonstrujícími".

Stávka i přes zákaz ústavy

Plechatý na sobotním jednání výkonného výboru UBS navrhl, aby v případě, že vláda a ministerstvo vnitra na protest nijak nezareagují, organizace vyzvala ke stávce bezpečnostních složek. Ústava to sice zakazuje, podle Plechatého ji však porušuje sama vláda. "Vzepřeli bychom se tím způsobem, jakým se k nám chová vláda samotná. Ale nebylo to ještě odsouhlasené," řekl Plechatý.

"Podle Listiny základních práv a svobod nepřísluší právo na stávku mimo jiné příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sborů," upozornil Ibehej. Doplnil, že účast policistů na demonstraci je legální, neměla by však narušit výkon služby. "Policista, který je ve službě, by se demonstrace neměl aktivně účastnit," uvedl.

Štěpánek možnost případné stávky odmítl, protože by byla nezákonná.

"Budeme se držet v mezích zákona, protože si jako sbor, který má zákon dodržovat, nemůžeme dovolit zákon porušit," uvedl. Pokud by demonstrace neměla žádný účinek, NOS by podle něho hledal další varianty protestu, i ve spolupráci s dalšími odborovými svazy. Konkrétní být ale nechtěl. "Z taktického hlediska není zrovna vhodné nyní prozrazovat, co plánujeme," řekl ČTK Štěpánek.

NOS má podle něho řádově asi 4500 členů, UBS podle Plechatého asi 3000. Radikálnější odbory zaštiťují i vězeňskou službu, hasiče nebo celníky, podle Plechatého tvoří drtivou většinu členské základny policisté. Štěpánek nedávno uvedl, že v Česku je zhruba 43.850 policistů.

Policisté z NOS vyhlásili demonstraci kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považují za neuvážené. Varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka.

Odboráři také odmítají zásah do zákona o služebním poměru. Policie má na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech příslušníků a dalších zaměstnanců 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy tak klesnou oproti letošku o deset procent.

"Nejde jen o deset procent z platu. I když je to pro některé likvidační. Pořád se omílá deset procent, ale policisté už tento rok přišli v průměru o 2500 korun na hlavu," uvedl Plechatý. V řadě krajů se totiž letos policistům snižovaly například rizikové příplatky nebo příplatky za směnný provoz. Některým policistům by se tak podle Plechatého mohl příští rok v porovnání s rokem 2009 snížit plat až o zhruba 20 procent.