Premiér Nečas zopakoval, že když zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb nerezignuje, navrhne vládě jeho odvolání.

Kocábovu rezignaci oznámil premiér ve středu. Ještě ten den ji ale Kocáb odmítl se zdůvodněním, že prý jde o nedorozumění, které si chce ještě s Nečasem vyjasnit.

Předseda vlády dnes možné další setkání odmítl. "Po tom, co proběhlo včera (ve středu), k tomu není sebemenší důvod," řekl ministerský předseda.

Nedůstojná situace

Schůzku s Kocábem označil za korektní. Prý končila podáním rukou a poděkováním za Kocábovu práci. "Dohodli jsme se, že pan Kocáb nabídne rezignaci. Považuji tu situaci z lidského hlediska za velmi nedůstojnou. Skoro se divím, že pan Kocáb je ochotný něčím podobným projít. Musí vědět, že za těchto okolností spolupráce na úřadu vlády nemůže pokračovat," uvedl Nečas.

"Nejsem ochoten podstupovat podobné martyrium, jak když pan Kocáb několik týdnů odcházel a neodcházel z pozice ministra a navrhnu vládě jeho odvolání. Termín teď není důležitý," řekl předseda vlády. Dodal, že šéfové koaličních stran TOP 09 ani Věcí veřejných proti jeho postupu neprotestovali. "Kdyby se jim nelíbil, tak by mi to určitě sdělili," uvedl Nečas.

Otázka Kocábova nástupce je podle něho věcí dohody v rámci vládní koalice. Nečas však odmítl, že by novým zmocněncem pro lidská práva mohl být ředitel Občanského institutu Roman Joch, jehož si nedávno vybral za poradce v otázkách menšin. "To je jméno, které je krajně nepravděpodobné. Přiznám se, že mě ani nenapadlo," řekl premiér.

Jocha kritizují někteří zastánci lidských práv, kteří jeho pojetí lidských práv považují za nešťastné. Proti jeho nástupu do úřadu vlády koncem srpna dokonce protestovali.

Kocáb: Na funkci nelpím

Kocáb dnes v tiskové zprávě sdělil, že na funkci nikdy nelpěl. "Ale hru na vynucenou dobrovolnou rezignaci hrát nehodlám," napsal.

Zmocněnec pro lidská práva popisuje, jak se schůzka s Nečasem měla udát. Premiér ho prý vyzval, aby k 15. nebo 30. září na svoji funkci rezignoval. "Svůj návrh nezdůvodnil mojí nekompetentností, či zásadními rozdíly v pojetí ochrany lidských práv, ale plány na restrukturalizaci Sekce pro lidská práva," tvrdí Kocáb.

Pak prý zopakoval premiérovi, že mu jde výhradně o zabezpečení lidskoprávní agendy a ne o funkci a rezignaci přislíbil. "V následné SMS (16:50) jsem ho požádal ještě o jednu schůzku, nebo telefonát k projednání některých dalších okolností mého odchodu," napsal Kocáb, kterého prý velmi zarazila středeční informace mluvčího vlády Martina Kupky, že premiér jeho rezignaci na funkci zmocněnce přijal.

Schwarzenberg prý za Kocábem stojí

"Ohlásit moji rezignaci do médií dříve, než z mé vlastní vůle skutečně proběhne, považuji za nesolidní, stejně jako slova premiéra Petra Nečase o mé údajné lásce k funkci," napsal Kocáb.

"Rezignace má i formální náležitosti," upozornil Kocáb. Myslí si, že rezignovat by měl písemně a vláda by tuto rezignaci měla vzít na vědomí.

Kocáb dodal, že o tomto mluvil s ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a ten prý takový krok nepodpoří. V tom případě by podle koaliční dohody k odvolání Kocába nedošlo.

Kocáb zastával od ledna 2009 funkci ministra pro menšiny, kam ho nominovala Strana zelených.

V březnu ho zelení vyzvali, aby podal demisi. Kocáb se obával, že by jeho rezignace mohla dále destabilizovat politickou situaci v zemi, a řekl, že o personálních změnách ve vládě by podle něj měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a zelených s tehdejším premiérem Janem Fischerem. Z funkce odešel až o šest dní později. Letos 19. dubna se z rozhodnutí vlády stal zmocněncem pro lidská práva