Nejde jen o případ Slonková

Karel Srba poprvé zamířil do státních služeb v polovině 90. let, v roce 1998 se stal na ministerstvu zahraničí blízkým spolupracovníkem ministra Kavana a začal zde řídit protikorupční akci "čisté ruce". Generálním sekretářem se stal v květnu 2000. Exministr zahraničí a pozdější předseda Valného shromáždění OSN Kavan hned na počátku Srbova skandálu jakoukoli spojitost své osoby s aférou odmítl. Podle rozhodnutí soudu v kauze ani nesvědčil.

Srbovo jméno ale nefiguruje jen v případu "Slonková". Bývalý sekretář čelí spolu s dalšími osobami například obžalobě z více než třináctimilionového podvodu na státu při rekonstrukci zámku Štiřín, příspěvkové organizace ministerstva zahraničí. Podle spisu záměrně nadhodnocovali faktury na stavební práce.

Policie a žalobci ho stíhali i kvůli dalším činům. Pravomocně zproštěn byl například v souvislosti s údajně předraženými zakázkami na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů. Již dvakrát si vyslechl také osvobozující rozsudek v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě, verdikt ale není pravomocný, koncem září by se měl touto kauzou zabývat Vrchní soud.

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba si ve vězení neodsedí dvanáct let. Soud v Plzni vyhověl žádosti o jeho podmínečné propuštění a stanovil zkušební dobu pět let. Proti rozhodnutí není odvolání.

Srba, jenž byl odsouzen za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, se na svobodu dostal po osmi letech. Před věznicí na Borech na něj čekala rodina.

"Velice mě mrzí, že mé okolí trpělo z důvodu mého přičinění," uvedl dnes Srba ke kauze "Slonková". Verdikt přijal klidně, během tříhodinového jednání hovořil tiše.

O své rodině řekl, že ho podržela, nezavrhla, nikdy příbuzní nevynechali možnost ho navštívit. První manželka i další Srbovi nejbližší dnes seděli v jednací síni a ihned po vyhlášení rozhodnutí odjeli před věznici, kde na něj čekali do propuštění.

Srba vyšel s několika taškami v rukou. Na otázky novinářů příliš nereagoval. "Svobodu," odpověděl stručně na otázku, co pro něj propuštění z věznice znamená.

Srba už prý není pro společnost nebezpečný

Proti předčasnému propuštění nebyla ani státní zástupkyně, která souhlasila s názorem soudního znalce na Srbovu současnou osobnost. Podle psychologa je profil odsouzeného výrazně jiný než v roce 2002. "Pobyt ve vězení ho změnil a nebezpečnost pro společnost je minimální," uvedl psycholog a soudní znalec Pavel Prunner.

Právě jeho posudek také pomohl při rozhodování soudu. Podle Prunnera umožnilo vysoké postavení v roce 2002 Srbovi působit z pozice moci. Choval se tehdy arogantně, narcistním způsobem až sociálně psychopaticky, nikdo mu nesměl odporovat.

"Nyní je jeho profil dramaticky jiný, má adekvátní míru skromnosti, více sociální pokory," uvedl mimo jiné znalec. Proces resocializace Srby je za osm let dostatečný, další pobyt ve vězení by prý ničemu nepomohl. Důležití jsou pro Srbu nyní spolupracovníci a rodina, na kterou je emočně fixován.

Srba už má práci

Žádost o podmínečné propuštění obdržel plzeňský soud v červnu. Podalo ji občanské sdružení Jazzová sekce - Artforum, jehož jednatelem je Karel Srp, dobrý známý Srby. Karel Srba

Srba zamířil na oslavu Srpových narozenin například v roce 2007, kdy byl za dobré chování puštěn na týden z věznice v Ostrově. Na oslavě se také setkal s Janem Kavanem (ČSSD). Srba bývá dodnes označován za bývalou pravou ruku právě sociálnědemokratického exministra zahraničí.

Sdružení Jazzová sekce - Artforum je ochotno se za Srbu zaručit a nabídlo mu zaměstnání referenta a také mu zajistilo konzultace u psychiatra Jana Cimického. "Známe se už alespoň 20 let, roznášel pro nás letáky, samizdaty, byl to statečný mladý aktivista," řekl dnes o Srbově činnosti před rokem 1989 u soudu Srp.

Sdružení bude na Srbu dohlížet. "Pokud by se pod naší patronací vychýlil, pak vám ho vrátíme zpět, dáme okamžitě zprávu sociálnímu kurátorovi," dodal Srp.

Sdružení ještě dnes se Srbou podepsalo pracovní smlouvu, bude vykonávat marketingovou a propagační činnost v internetovém rádiu. Srba má i další nabídku na zaměstnání, a to od církevní nadace, chtěl by skloubit obě práce. Bydlet bude v domku své dcery.

Informace o přípravě vraždy vyšla poprvé oficiálně najevo v červenci 2002. Jedním z pěti obviněných byl i Srba, který zastával funkci Kavanova generálního sekretáře.

Srbu odsoudil v roce 2003 Krajský soud v Českých Budějovicích. Tamní senát ho poslal na osm let do vězení, spolu s ním potrestal i další tři lidi, které policie v souvislosti s kauzou obvinila.

Srbova spolupracovnice Eva Tomšovicová a vimperský podnikatel Michal Novotný dostali šest let, další vimperský podnikatel Petr Volf čtyři roky. K dvouletému podmíněnému trestu a pokutě soud odsoudil ještě podnikatele Jiřího Slavíka.

Osmiletý trest pro Srbu však nebyl definitivní, do kauzy se vložil Nejvyšší soud, který postupně třikrát verdikt vrátil k novému projednání. Pražský vrchní soud nakonec v prosinci 2006 Srbovi, Tomšovicové i Novotnému trest zpřísnil na 12 let, v říjnu 2007 Nejvyšší soud rozsudek potvrdil.

Důvodem chystaného činu byly údajně články, ve kterých Slonková poukazovala na Srbovy podezřelé praktiky na ministerstvu zahraničí. Srba si na vraždu přes svou přítelkyni Tomšovicovou najal vimperského recidivistu Karla Rziepela zvaného Citron, který ale na plánovanou vraždu upozornil policii.