Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) zastává názor, že kancléř Petr Kynštetr by měl vysvětlit vedení dolní komory svoji "nešťastnou komunikaci s médii" v kauze poslaneckých letenek.

Kynštetr před časem odmítl poskytnout jména poslanců, kterým sněmovna proplácela vnitrostátní letenky a odvolal se na údajný příkaz Úřadu pro ochranu osobních údajů. Hospodářské noviny ale zjistily, že úřad toto nařízení nevydal.

Šéf sněmovní legislativy Petr Kymlička tento týden uvedl, že sněmovní kancelář neporušila zákon, když část údajů o těchto poslancích odstranila. Dodržela podle něj pouze zákonem požadovanou lhůtu, po kterou směla tyto údaje uchovávat.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že kancléře neodvolá, ale že s ním chce o zveřejňování informací jednat a sama chce veškeré informace zveřejňovat.

"Podle paní Němcové není důvod kancléře Kynštetra odvolávat. Domnívám se však, že by vedení sněmovny mělo od pana kancléře minimálně požadovat vysvětlení jeho nešťastné komunikace s médii a vyvodit patřičné závěry," uvedla Klasnová. S předsedkyní souhlasí v tom, že sněmovní kancelář nesmí utajovat jména poslanců, kteří létají na schůze.

"Praxi 'otevřené sněmovny' nelze zahájit tím, že kancléř odmítne uvést, kdo z poslanců si nechával proplácet letenky mezi Prahou a Ostravou, a odvolává se přitom na Úřad pro ochranu osobních údajů," stojí v jejím prohlášení. Zveřejnění jmen poslanců by podle ní nebylo v rozporu s ochranou osobních údajů, protože poslanci jsou veřejně činné osoby.

Klub VV podle ní také již začátkem srpna podpořil návrh, aby každý sněmovní výbor z úsporných důvodů zřídil nejvýše tři podvýbory. "Mohu garantovat, že alespoň ve výborech, jimž předsedají poslanci VV, toto pravidlo dodržíme," uvedla. Jde o výbor pro sociální politiku, pro životní prostředí a ústavně právní.

Související