Vedení německé centrální banky se ve čtvrtek jednomyslně rozhodlo požádat prezidenta země o odvolání jednoho ze svých členů Thila Sarrazina kvůli jeho výrokům na adresu Arabů a Židů. Informovala o tom agentura DPA.

Thilo Sarrazin se v nedávné minulosti několikrát stal terčem kritiky kvůli možným diskriminačním výrokům na adresu Turků, Arabů a naposledy i Židů. Vedení Bundesbanky nyní požaduje odchod svého nejkontroverznějšího člena a žádá spolkového prezidenta Christiana Wulffa o jeho odvolání.

Odvolání je hotová věc

Kancelář prezidenta už potvrdila, že žádost obdržela. Neupřesnila však, kdy padne rozhodnutí. Odvolání Sarrazina však je už prakticky hotová věc. Wulff už ve středu v televizi naznačil, že odchod bankéře by byl nejlepším řešením.

Předpokladem pro podání žádosti o odvolání je podle stanov buď neschopnost vykonávat úřad ze zdravotních důvodů, nebo "zásadní a dalekosáhlé pochybení".

Imigranti se hodí "jen na prodej zeleniny"

Pětašedesátiletý bývalý berlínský zemský ministr financí za sociální demokracii (SPD) Sarrazin se nedávno nejdříve několikrát nelichotivě vyjádřil o přistěhovalcích tureckého či arabského původu. Německo kvůli nim prý "v průměru hloupne" a berlínští imigranti se údajně nehodí na nic užitečnějšího než na "prodej ovoce a zeleniny".

Číše trpělivosti se Sarrazinem přetekla, když tento týden představil svou knihu s titulem Deutschland schafft sich ab (Německo se samo zlikviduje), v níž své názory rozvedl o názor, že muslimští přistěhovalci v Evropě nejsou ochotni nebo schopni integrace do západních společností. Už před vydáním knihy v rozhovorech Sarrazin rovněž zdůrazňoval některé společné charakteristiky Židů, kteří mají všichni "určitý společný gen", který je podobně jako například Basky odlišuje od ostatních.

Zahájení procesu odvolání člena představenstva nemá v poválečných dějinách Bundesbanky obdoby. Některého ze šesti členů vedení může na žádost představenstva odvolat jen spolkový prezident a propouštěcí list musí podepsat kancléřka nebo ministr financí.

Sarrazin se stal členem německé centrální banky v květnu 2009 a jeho řádný mandát by vypršel až v roce 2014. Vyloučit ze svých řad jej chce i SPD.

51 procent Němců souhlasí se Sarrazinem

Pro odvolání Sarrazina se nepřímo vyslovila i křesťanskodemokratická německá kancléřka Angela Merkelová. "Spolková kancléřka vzala nezávislé rozhodnutí vedení Bundesbanky s velkým respektem na vědomí," potvrdilo dnes kancléřství.

Zděšení nad Sarrazinovými poznámkami vyjádřil šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. "Jako občan jsem byl zděšen tím, co jsem slyšel o jisté osobě. Jako prezident Evropské centrální banky plně věřím, že Bundesbanka podnikne správná rozhodnutí," řekl dnes Trichet ve Frankfurtu nad Mohanem ještě před jednáním vedení Bundesbanky.

V čele Bundesbanky stojí Axel Weber, který se pro odvolání Sarrazina vyslovil už minulý rok. O Weberovi se přitom hovoří jako o možném nástupci Tricheta v čele ECB a neřešený skandál by mohl ohrozit jeho šance.

Německou veřejnost případ rozpoltil na dva zhruba stejné názorové tábory. Podle průzkumu zpravodajské televizní stanice N24 je 51 procent Němců proti odvolání Sarrazina. Podle zastánců Sarrazin jen prolomil tabu, když začal otevřeně hovořit o zjevných problémech s přistěhovalci.