Další z kontroverzních nápadů, jak ušetřit peníze, představil předseda představenstva firmy Ryanair Michael O'Leary. Podle něj je zbytečné, aby v kabině seděli dva piloti, protože tuto práci v moderně vybavených strojích zvládne v pohodě jen jeden. V případě potřeby by si na místo druhého pilota sedla jedna z letušek, která by prošla pilotním výcvikem pro případ nečekaných situací. Zprávu o tom přinesl Bloomberg BusinessWeek.

Co když pilota postihne infarkt?

„Proč by měli v každém letadle sedět dva piloti, když v pohodě stačí jen jeden,“ říká O'Leary, který soudí, že ovládat letadlo je jen o něco málo těžší než hrát počítačovou hru.

„Prostě se toho druhého pilota zbavme a nechme místo něj pracovat palubní počítače,“ navrhuje muž, který v nedávné době proslul návrhem, aby lidé na kratších vzdálenostech v letadle stáli, takže by se jich na palubu vměstnalo víc.

Na otázku, co by se stalo, kdyby pilota postihl například infarkt, O'Leary odpověděl: „S letadlem by v takové případě přistála jedna z letušek, která by prošla patřičným výcvikem. Pilot by prostě zazvonil na nouzový zvonek, jímž by letušku přivolal, a ona by pak řízení letadla převzala.“  

Ohlasy: Nebezpečná šílenost 

Nápad se dočkal okamžité odezvy od pilotů. „Je to nebezpečný výmysl, který překonává všechny nesmysly,“ řekl pro Bloomberg BusinessWeek například zkušený pilot Patrick Smith. Současně O'Learyho obvinil, že šíří pochybnou myšlenku, že snad letadla dokáží více méně létat sama. „I během rutinních operací je druhý pilot stále zapotřebí,“ uvedl Smith.  

Jim McAuslan, šéf britské asociace pilotů, O'Learyho myšlenku komentoval slovy: „Ten nápad je nerozumný, nebezpečný a vyděsí veřejnost.“  

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru