Radek John se v Otázkách Václava Moravce ostře pustil do nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Dle jeho slov se situace v policii ani justici nezlepší, pokud Vesecká zůstane ve své funkci. Státní zastupitelství je dlouhodobě kritizováno například za průtahy či nevyšetření řady trestních kauz. Podle Johna brzdí i vyšetřování korupčních zakázek na ministerstvu obrany.

"Policisté se mě při reformních jednáních ptají, kdo bude nejvyšší státní zástupce. A když jsem řekl, že zatím tam je Vesecká, tak odpovídají, že na reformy můžeme zapomenout," řekl John.

John nechtěl být konkrétní o případných krocích, pokud by jeho ultimátum nebylo splněno. "Na řadu by přišlo jednání K9 a poté K3," řekl John, který nevyvrátil, že by VV mohly vystoupit z vlády.

S Johnem souhlasil i stínový ministr vnitra Martin Pecina z ČSSD. Podle Peciny je spolupráce policie a státního zastupitelství narušena a autorita podlomena. "Změna je nezbytná,“ řekl. Ale obává se, že otázka Vesecké vyšumí do ztracena.

Za Veseckou Zeman z Eurojustu

O odvolání Vesecké se hovoří už řadu týdnů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dříve uvedl, že vláda, která má právo nejvyššího státního zástupce odvolat, o tom začne jednat poté, co jí poslanci vysloví důvěru. To se stalo 10. srpna, Vesecká však ve funkci zůstává i nadále.

Pospíšil se před pár dny s Veseckou sešel, ale dle slov nejvyšší státní zástupkyně o odvolání nejednali.

Pospíšil na Johnovo ultimátum reagoval tím, že do 14 dnů oznámí, kdy odvolání Vesecké navrhne. Serveru Novinky.cz zároveň potvrdil, že nástupcem Vesecké by měl být Pavel Zeman z Nejvyššího státního zastupitelství, který je zároveň českým zástupcem v Eurojustu, což je instituce EU, která zařizuje právní spolupráci mezi jednotlivými členskými zeměmi.

Až od příštího roku?

"Garantuji vám, že do čtrnácti dnů bude v té věci jasno. Výměnu na postu nejvyššího státního zástupce plánujeme během podzimu, nejpozději do konce roku musí být učiněna," řekl serveru Pospíšil. "Určité průtahy jsou způsobené tím, že jsme hledali kvalitního nástupce. Toho jsme nyní našli, ale jeho možnost nástupu do funkce není okamžitá, a to vzhledem k jeho působení v Haagu, kde je zatím vázán. Teď jednáme o termínu, kdy tam může své závazky ukončit," řekl k případnému nástupu Zemana do funkce. Mohlo by se tak stát k 1. lednu 2011.

Pospíšila Johnova slova rozhořčila, protože prý o odvolání Vesecké již tento týden jednal s VV i TOP 09. Koaliční strany podle svých slov informoval i o případném nástupci Zemanovi. "Byl to podle mě podraz dělat si medializací již domluvené věci politické body," řekl Pospíšil.

Justiční mafie

Renata Vesecká je nejvyšší státní zástupkyní od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji o dva roky později označila v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku tzv. justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat.

Podle soudce Vojtěcha Cepla ml. Benešová zvolila sice zbytečně silné a "nevhodné" výrazy, na tom, že vyšetřování kauzy Čunek a její přehazování v rámci justice bylo netransparentní, to nic nemění. "Byly zjištěny nedovolené intervence, profesní šikana, zneužití delegace a zejména kombinace těchto prvků," zopakoval Cepl svůj předloňský verdikt.

Související