Bývalý starosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil a někdejší tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný dostali v úterý u Krajského soudu v Brně sedmiletý trest vězení. Soud je uznal vinnými z přijetí úplatku. Hrozilo jim až 12 let vězení. Odsouzení vinu popírají a proti verdiktu se odvolali. Součástí trestu je pro Kvapila pokuta půl milionu korun a pro Novotného 250 tisíc korun.

Podle spisu žádali Kvapil s Novotným, oba někdejší členové ODS, čtyři miliony, pak dva a nakonec milion korun za to, že tehdejší starosta Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu budovy Sonocentrum. Novotného s milionem korun od Štopla zadržela letos v únoru policie. Oba se snažili od počátku procesu usvědčující výpověď Štopla zpochybňovat.

Štopl měl zaplatit Kvapilovi a Novotnému za to, že starosta Žabovřesk nezablokuje projekt výstavby Sonocentra. Kvapil tvrdí, že se nic podobného nestalo. U Novotného zajistila policie milion korun, který od Štopla dostal. Jenže Novotný nyní tvrdí, že jde o nedorozumění. Podle něj šlo o řádně vyplacenou provizi, kterou Štoplově firmě poskytl v rámci projektu Sonocentrum.

Podle Štopla je to zcela nesmyslné. U soudu prohlásil, že s Novotným nespolupracoval. Na poradenství měl najaty jiné odborníky. Novotný nebyl schopen doložit jakoukoli smlouvu, kterou by se Štoplem či firmou na poradenství podepsali.

Občanští demokraté Kvapila i Novotného kvůli kauze ze strany vyloučili. Kvapila vyškrtli z kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Obhájce Kvapila Milan Staněk označil před soudem ve své závěrečné řeči obžalobu za "blbost". Zdůvodňoval to tím, že by si přeci Kvapil přijetím pochybného úplatku nezkazil slibně se rozvíjející politickou kariéru.

Kvapil v závěrečné řeči prohlásil, že funkci starostu Žabovřesk vykonával zodpovědně a vždy tak, "aby se za něj rodina - manželka a děti nemuseli stydět".

Související