Pavel Varvařovský (64)

Bývalý soudce Ústavního soudu v letech 1994 až 2004. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a poté byl do roku 1984 podnikovým právníkem, mimo jiné ve Vinařských závodech v Mikulově, ve Státních lázních v Jeseníku či v Rudných dolech Jeseník. Do roku 1990 působil v Institutu pro další vzdělávání zdravotnických pracovníků.

V roce 1991 byl poradcem zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků. V říjnu 1991 přešel na Nejvyšší soud a jako soudce působil v letech 1992 až 1994.

Soudcem Ústavního soudu byl jmenován 29. března 1994, funkci vykonával deset let. Věnoval se problematice správního soudnictví, medicínskému a pracovnímu právu.

Nikdy nebyl členem žádné politické strany či hnutí. Je ženatý, má dvě dospělé děti.

Novým ochráncem lidských práv bude ústavní soudce Pavel Varvařovský, který obsadí místo po – v květnu zesnulém – Otakaru Motejlovi. V úterý o tom rozhodli poslanci. Ačkoli měl Varvařovský podporu lídrů vládní koalice, nadpoloviční většinu hlasů získal až ve druhém kole volby.

Ruku pro něj zvedlo 98 poslanců a poslankyň ze 181 přítomných. Ve volebním finále porazil občanského aktivistu Johna Boka, nominanda prezidenta Václava Klause, který dostal 22 hlasů.

Varvařovský se funkce veřejného ochránce práv ujme složením slibu do rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), ze zákona na to má desetidenní lhůtu.Pravděpodobně se tak stane až příští týden.

"Tak vám teda pěkně děkuju," řekl poslancům po oznámení výsledků volby Varvařovský. Slíbil, že funkci bude vykonávat tak, jako pracoval u Ústavního soudu, a po vzoru konzulů z antického Říma udělá vše, co bude moci.  

Slušnost před právem

Čtyřiašedesátiletý Varvařovský promoval na právnické fakultě v roce 1968, poté pracoval jako podnikový právník. Do justice vstoupil až v roce 1992, kdy ho podle vlastních slov oslovil právě Otakar Motejl. Soudcovské zkoušky složil ve 47 letech. Od roku 1994 působil jako ústavní soudce.

"Moje představa je taková, že veřejný ochránce práv má být více vidět, více slyšet - nemyslím více než zesnulý dr. Motejl, který byl takovou osobou. Má říkat, co si myslí, má to být, řekl bych, jeho povolání a má být tím, kdo lidem poskytuje když ne šanci, že uspějí, tak alespoň pocit, že byli někým vyslechnuti," uvedl Varvařovský v úvodním projevu před poslanci.

Podle nového ombudsmana jsou za nevalný stav právní kultury a právního vědomí v Česku zodpovědné všechny tři složky moci, tedy vláda, parlament i soudci. Svůj díl ale nesou i lidé. "Každý by měl sám sobě položit otázku, do jaké míry on ctí takové prastaré zásady, jako že smlouvy se mají plnit, že nikomu se nemá škodit a že každému má být dáno, co jeho jest," prohlásil ve sněmovně.

Varvařovský také nastínil jeden konkrétní cíl své práce -  chtěl by pro ombudsmana v zájmu kultivace práva získat právo sám se obrátit na Ústavní soud s návrhem na zrušení zákonů nebo jejich částí.

Opozice kritizovala nabídku

V prvním kole dolní komora Parlamentu nového ombudsmana překvapivě nevybrala. Varvařovský v ní získal jen 86 ze 189 možných hlasů. Ke zvolení mu devět hlasů chybělo. Pro Boka hlasovalo 19 zákonodárců.

Oznámil to předseda sněmovní volební komise Jan Vidím s tím, že v prvním kole tajné volby 26 poslanců své hlasovací lístky neodevzdalo. Právě tolik je komunistických členů sněmovny, kteří ještě před volbou oznámili, že nepodpoří ani jednoho z nyní navržených kandidátů. Opoziční ČSSD a KSČM se shodovaly na tom, že současný výběr kandidátů na veřejného ochránce práv je horší než v první neúspěšné červencové volbě. Obě strany podporovaly bývalou zástupkyni ombudsmana Annu Šabatovou, která se ale pro nynější druhou volbu do týmu kandidátů nedostala.

Varvařovského navrhl Senát, kde ho nominovaly Alena Venhodová z klubu ODS a Jana Juřenčáková z Klubu TOP 09 a Starostové. I Senátem byl vybrán jako kandidát už v prvním kole, podobně jako v minulosti Motejl, ve druhém ho doplnil předseda pražské židovské obce František Bányai. Ten dostal od poslanců pouze pět hlasů, dvojnásobek tohoto počtu obdržel bývalý jihočeský hejtman Jan Zahradník (ODS), kterého spolu s Bokem navrhl prezident Václav Klaus.