ČSSD zvítězila v květnových sněmovních volbách, přesto byl její tehdejší předseda Jiří Paroubek prvním šéfem politické strany, který sotva pár hodin po volebním triumfu na svůj post rezignoval. Sociální demokraté totiž ve srovnání s posledním hlasováním ztratili přes půl milionů voličů.

Paroubek se po svém odchodu stáhl do ústraní a nadále působí jako řadový poslanec a místopředseda rozpočtového výboru. HN ho proto tři měsíce po volbách vyzvaly, aby nastínil, jak by vývoj v Česku vypadal, pokud by u vládního kormidla stál on a nikoli Petr Nečas (ODS).

Bývalý lídr ČSSD svou odpověď shrnul titulkem "Byla to dobrá alternativa pro lidi". Pokud by ČSSD ve volbách uspěla větším rozdílem, pak by Paroubek usiloval o ustavení levostředé menšinové vlády. "Jako nezbytný krok bych proto viděl podobně jako je tomu v Dánsku - ustavení Národní rady konsenzu. V ní by vláda po svém jmenování vedla ještě před projednáním v parlamentu dialog s opozicí nad nejdůležitějšími novými zákony, s cílem hledat kompromisní řešení," uvedl.

Ve svém hypotetickém povolebním scénáři Paroubek zopakoval některé z bodů jarní kampaně - například by v nejbližším možném termínu zavedl progresivní zdanění, sjednotil výběrová řízení investic do jednoho centrálního úřadu nebo předložil desatero boje proti korupci.

Bývalý předseda ČSSD ve svém zamýšlení přiznává, že kromě zvyšování daní, by stát musel také omezovat některé své výdaje. "Také sociálně demokratická vláda by musela škrtat ve výdajích státu tak, aby byl dodržován konvergenční program v letech 2010 a 2011," píše Paroubek. Konkrétní výčet úsporných opatření ale nedoplnil.

"Vláda levého středu by hledala cestu ke zlepšení vztahů, především obchodního charakteru také s velkými státy Východu - Ruskem, Čínou, Indií atd.," uzavírá svou stať Paroubek.

Kompletní prohlášení Jiřího Paroubka si můžete přečíst ve středečních Hospodářských novinách .