Zatím nejvíce úředníků propustilo ministerstvo dopravy, kde dostalo výpověď 17 procent zaměstnanců, z ministerstva životního prostředí odchází desetina lidí a z ministerstva pro místní rozvoj 24 úředníků. Propuštění podle MF Dnes už nemají na ministerstvo přístup. Další ministerstva se na zeštíhlení připravují. Odboráři mají k propouštění výhrady.

Ministerstvo dopravy opouští celkem 74 zaměstnanců, u dvaceti však šlo jen o zrušení neobsazených tabulkových míst. O propuštěných rozhodovali ředitelé jednotlivých odborů. Zaměstnanci dostanou spolu s výpovědí také pět měsíčních platů, což je podle listu více, než zpravidla vyplácejí zaměstnavatelé ze soukromé sféry.

Propuštěným lidem sice výpovědní lhůta běží až od začátku října, do práce však už nechodí, stát je poslal domů kvůli "překážce v práci na straně zaměstnavatele". "Nedělá dobrotu, když tu pracují lidé, kteří už vědí, že skončí. Navíc jsme se setkali s případy, že ti, jichž se propouštění týká, si začali narychlo stahovat některá citlivá data z úřadu," řekl vrchní ředitel úseku ekonomiky Jiří Franc.

Propuštění přišli o své e-mailové účty, služební telefony a na ministerstvo mají přístup jen na vyžádání zaměstnavatele. Podobný postup zvolilo i ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo životního prostředí, které také nechalo 63 propuštěných doma a vyplácí jim mzdu.


Ministerstvo dopravy při snižování pracovníků nevyužilo personální audit. "Myslím, že to ničemu nepomůže, jsou to jen vyhozené peníze a možná zástěrka pro nadřízené, kteří sami nejlépe znají rezervy ve svých útvarech," vysvětlil tento postup Franc.

Odchod lidí už ministerstvo projednalo s odboráři, ti však mají výhrady. "Padesát pět procent propuštěných jsou lidé nad padesát let, navíc ve vyšších platových třídách," upozornil šéf ministerské odborové organizace Karel Urban. Protestní akci však odboráři nechystají.