Slovenská policie začala vyšetřovat českou korupční aféru připravovaného nákupu 25 armádních minometů za 120 milionů eur. Informoval o tom slovenský deník Hospodárske noviny (HN). Slovenské policejní prezídium to deníku ale nepotvrdilo. Česká policie začala kauzu vyšetřovat 2. září. Skandál si vyžádal odchod náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy.

Slovenská policie se podle HN začala o případ zajímat z vlastní iniciativy. Slovenské policejní prezidium uvedlo, že čeští vyšetřovatelé slovenské kolegy o pomoc nepožádali, napsaly HN.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) počátkem září napsal, že bývalý náměstek ministra obrany Kopřiva domlouval společně s armádním lobbistou Josefem Jindrou zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Ta měla podle informací zveřejněných v tisku dodat zbraně bez výběrového řízení a zaplatit za to provizi, tedy úplatek státním úředníkům. Kopřiva podezření odmítl, ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ho však odvolal.

Zbrojař s kontakty na vládu i Rusko

Policie na Slovensku začala prověřovat tamní stopu celé aféry, která vede ke zbrojařskému podnikatela Miroslavu Výbohovi. Ten měl zajistit souhlas bývalé slovenské vlády, aby minomety nakoupila společně s ČR. Díky směrnicím Evropské unie totiž není v případě spolupráce dvou států výběrové řízení nutné.

Slovenské ministerstvo obrany ale ČTK řeklo, že žádné minomety dohromady s českou stranou nakupovat neplánovalo. Sám Výboh jakoukoli svoji roli v celém případu odmítá. "Dané téma je pro mě úplně neznámé, aktéři uvedení v článku mě nikdy ohledně zmiňované problematiky nekontaktovali a nebyl jsem účastníkem žádného setkání týkajícího se výše uvedeného," řekl podnikatel slovenským HN.

Slovenská média popsala Výboha jako člověka s dobrými kontakty na bývalou vládu Roberta Fica (Směr-SD), ale i na vlády předchozí. Kromě toho měl podle slovenského deníku Sme blízko i k ruským zbrojařům.

Související