Dopravní expert a poslanec Stanislav Huml (VV) ve čtvrtek představil návrh, jak udělovat pokuty za dopravní přestupky podle platu řidiče. Jeho výši by nezkoumali policisté, ale finanční úřad, sankcí by nebyla pevná částka, ale procenta z měsíčního příjmu. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes.

S nápadem rozlišovat výši udílených pokut podle příjmu řidiče přišel v srpnu ministr dopravy Vít Bárta (VV). Opatřením, které funguje ve Finsku nebo ve Švýcarsku, chtěl zamezit agresivitě bohatých řidičů. Premiér Petr Nečas (ODS) jej označil za nesmyslný, odmítl, že by policie mohla jenom kvůli udělení pokuty zkoumat údaje o výši příjmu nebo o majetku řidiče.

Podle Humlova návrhu, předneseného na čtvrtečním zasedání mezirezortní dopravní komise, je tento problém řešitelný. Všechny závažné přestupky by se jako dosud řešily ve správním řízení, úředníci by jako sankci nedávali pevnou částku, ale procenta z měsíčního příjmu. "Žádný exkluzivní přístup by nepotřebovali, ani by ty příjmy nezjišťovali. Své rozhodnutí by poslali na finanční úřad, který by to dopočítal," vysvětlil Huml. Finanční úřady údaje o příjmech lidí mají.


Pro lidi s nejnižšími příjmy by platila pevně stanovená minimální výše pokuty, pro ostatní by se odvíjela podle platu.

Huml věří, že s tímto návrhem u koaličních partnerů uspěje.

Související