Aero Vodochody se bude podílet na výrobě nového brazilského dopravního letadla KC-390, které by po roce 2018 mělo nahradit americké letouny Hercules. Český výrobce zhotoví zadní část trupu, dveře, náběžné hrany a pevné části křídel.

"Projekt nového letadla je vyvíjen ve spolupráci čtyř zemí a prototyp bude hotov v roce 2014. Hotový dopravní letoun uvedeme na trh v roce 2018. Stane se tak přesně v okamžiku, kdy bude končit životnost amerických dopravních letounů Hercules," řekl brazilský ministr obrany Nelson Jobim.

Kromě brazilské společnosti Embraer a Aera Vodochody se do vývoje stroje zapojí ještě firmy z Portugalska a Chile. Podle českého ministra obrany Alexandra Vondry v této třídě letadel není příliš velká konkurence. "Uplatnění nového letadla mezi světovými letectvy zřejmě bude velké," dodal Jobim.

Češi se budou u Brazilců učit bojovat v džungli

Vondra zároveň popřel, že by Brazílie měla zájem o české bitevníky L-159. "Ministerstvo obrany je chce uplatnit na jiných trzích," uvedl ministr. S jihoamerickou zemí ale podle něj intenzivně spolupracuje například Tatra Kopřivnice.animace KC-390

Brazilský ministr obrany byl v České republice vůbec poprvé v historii. Oba představitelé resortů proto podepsali tradiční dohodu o obranné spolupráci.

Na jejím základě už oba ministři plánují konkrétní kroky. Jedním z nich je společný výcvik příslušníků armád. Brazilští důstojníci se tak budou moci zúčastnit kurzu v České republice, kde se vzdělají v ochraně proti zbraním hromadného ničení. Češi se budou moci v Brazílii zúčastnit kurzu pro vedení války v džungli.

Česká republika také může Brazílii nabídnout pomoc při modernizaci vrtulníků sovětské výroby. Licenci na jejich úpravy májí letecké opravny Malešice (LOM PRAHA), který už pro potřeby nasazení v Afghánistánu modernizoval několik vrtulníků Mi v majetku české armády.

 

Související