Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na strojírenském veletrhu v Brně podepsal dohodu o spolupráci mezi ministerstvem a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP ČR). Dohoda by měla částečně zamezit neprůhledným armádním zakázkám a omezit vydíratelnost českých výrobců.

Asociace zbrojařů si od uzavřené dohody slibuje především více zakázek pro české zbrojařské firmy. "Naším hlavním cílem je, aby se peníze českých daňových poplatníků dostaly do českých firem," uvedl viceprezident asociace Karel Torn.

Asociace má dostat od armády akviziční plán zakázek ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. "Jsme schopni zareagovat prakticky na jakoukoliv poptávku. V celé řadě oblastí jsme světová špička, na mysli mám například chemické vojsko," uvedl Torn.

Asociace se stane partnerem pro stát. Dosud jí vadila neprůhlednost výběrových řízení. Minulé vedení ministerstva podle Torna s asociací nekomunikovalo. "Vondra je prvním ministrem, který s námi chce vést otevřený dialog," dodal Torn. AOBP ČR byla založena v roce 1997, sdružuje kolem 84 firem.

Jaroslav Štefec z ministerstva obrany řekl, že dohoda nastavuje jednoznačná pravidla komunikace s asociací, která je hlavním představitelem českých zbrojařských firem. "Jde také o to, aby firmy nebyly snadno vydíratelné. Aby nedocházelo k tomu, že nám tu budou krachovat výrobci, kteří investovali velké peníze do vývoje a nebo do výroby a skutečně to umí. Aby je garážové firmy, které nabízejí levnější ceny, nelikvidovaly a netlačily pod vodu," řekl Štefec.

Neprůhledné nebo podivné zakázky pro armádu jsou pro novou vládu bolestivým tématem. Poslední kauzou, která přinutila Vondru naplno jednat, byl případ dnes již bývalého náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy, který společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria.


Šlo o to, že by Patria bez výběrového řízení dodala české armádě minomety a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi. Případ vyšetřuje protikorupční policie pro podezření z přijímání úplatku.

Nečas Vondrovu snahu podporuje, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před několika dny ale naznačil, že samotný Vondra před lety lobboval ve prospěch americké firmy General Dynamics, která vlastní rakouského výrobce transportérů Pandur. Vondra to zcela odmítl. Kalousek je zase přítel zbrojaře Hávy, který stojí za firmou Omnipol.

Související