ČSSD v Mostě nevyhoví žádosti úřadujícího předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky a neodstraní kontroverzní volební billboardy svého lídra Karla Novotného. Je na nich text "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla." Na zachování plakátu se jednomyslně shodlo vedení místní organizace ČSSD a volebního štábu, řekl ČTK předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý. Podle něj slogan nevyvolává žádné rasistické či protiromské nálady, jak někteří poukazovali.

Sobotka v úterý uvedl, že i když použité heslo není zaměřeno agresivně a výslovně na nikoho neútočí, stalo se předmětem kontroverzní interpretace a vede k polarizujícím a zjednodušeným závěrům.

Snížení nájemného obyvatelům Chanova

Holý připustil, že použitý slogan je na hraně, ale přesto ho místní ČSSD chce používat i nadále. Podle něho je důsledkem konkrétní situace v Mostě, kde radnice o 20 procent snížila nájemné skupině lidí bydlících na sídlišti Chanov, ačkoli zde byly vysoké dluhy na nájemném. V létě se Most rozhodl slevu zrušit, protože místo očekávaného snížení dluhů na nájemném začala jejich výše růst ještě rychleji.

Podobné kontroverzní plakáty s nápisem "Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami" jsou i v Praze 5. Pražskému ústředí strany ani celorepublikovému vedení ČSSD se nelíbil. Místní ČSSD proto rozhodla, že budou do dnešní půlnoci přelepeny. Nahradí je plakáty a billboardy s nápisem "Za bezpečí a čistotu veřejných prostranství". Žádné mimořádné výdaje to představovat nebude, řekl ve středu novinářům lídr kandidátky ČSSD do místního zastupitelstva a současný místostarosta Prahy 5 Michal Šesták.

Související