Pasažéři nízkonákladových leteckých společností si jednou budou možná připadat jako v koňském sedle. Italská společnost Aviointeriors totiž tento týden odhalila nový typ sedaček do letadel, který sedla připomíná. Sedačky zvaná SkyRider jsou od sebe vzdáleny pouhých 58 cm namísto obvyklých 76 cm.

Na vedení Aviointeriors, které sedačky představilo na konferenci v americkém Long Beach, se prý už obrátilo několik zájemců z řad aerolinek. Pasažér sedící na SkyRideru by letěl ve zvláštní třídě, platil by tedy méně než v cestující v ekonomické třídě. Tím, že jsou řady sedadel blízko sebe, by aerolinky dostaly na palubu více pasažérů.

„Pro lety od jedné do maximálně tří hodin by bylo sezení pohodlné,“ citoval americký deník USA Today generálního ředitele Aviointeriors Group Dominiqua Menouda. „Sedačka je jako sedlo. Kovbojové tráví v sedle osm hodin denně a také se cítí pohodlně,“ uvedl Menoud.

Nízkonákladová společnost Ryanair už letos oznámila, že pokud jí to Irský úřad pro letectví dovolí, nainstaluje ve svých letadlech jakési opěrky pro stojící pasažéry. Se stejným nápadem přišly i čínské aerolinky Spring Airlines. Podle Evropské agentury pro bezpečnost v letectví ale tento koncept jen těžko splní požadavky na bezpečnost.

Výrobci SkyRideru proto argumentují tím, že pasažéři nebudou stát, ale sedět. I když je vzdálenost mezi sedačkami extrémně úzká, stále mluvíme o sedačkách... ne o tom, že by pasažéři stáli na zemi,“ tvrdí Gaetano Perugini, jehož tým sedačky vyvíjel. Výhodou sedadel je i fakt, že nabízejí prostor pro uložení příručních zavazadel a háček na zavěšení saka.

Související