Městský soud v Praze v pátek rozhodl, že společnost KMa s.r.o. má stáhnout z prodeje a znehodnotit veškeré knihy Adolfa Hitlera, které v Česku vydala. Vyhověl tak žalobě, kterou na KMa podala spolková země Bavorsko kvůli údajně neoprávněným vydáním Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Autorská práva k Hitlerovu dílu drží bavorské ministerstvo financí. Rozhodnutí je nepravomocné a lze se proti němu odvolat.

"Žalovaná (KMa) neoprávněně zasáhla do autorských práv žalobce," uvedl při odůvodnění rozhodnutí soudce Tomáš Novosad. Společnost KMa, za kterou se k pátečnímu jednání nikdo nedostavil, má podle verdiktu Bavorsku sdělit, v jakém rozsahu publikace vydala. Stáhnout z prodeje a zničit má veškeré výtisky knih "Adolf Hitler - Mein Kampf: očima dneška: rešerše - citace - komentáře" a "Adolf Hitler - Druhá kniha (nepublikované pokračování Mein Kampfu) očima dneška: podle amerického vydání editora a objevitele rukopisu Gerharda L. Weinberga z roku 2003: rešerše, citace, komentáře".

"Žalovaná tyto publikace vydala, aniž k tomu měla licenční oprávnění," řekl Novosad. Potvrdil, že Bavorsko získalo autorská práva na dílo německého diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší 70 let po smrti autora, tedy v roce 2015. "Tato lhůta dosud neuplynula," upozornil Novosad.

Poznámky, které "nemají žádný význam" 

Správou autorských práv bylo po válce pověřeno bavorské ministerstvo financí, které po celou dobu odmítá povolit - a to i pro vědecké účely - vydání spisu. Hitler jej sepsal v roce 1924 ve věznici, kde si odpykával trest po nezdařeném nacistickém puči v Mnichově o rok dříve.

V případech obou knih jde podle právní zástupkyně Bavorska Petry Schinnenburgové o Hitlerův spis. Například první spis je podle ní kniha Mein Kampf, v níž jsou doplněny poznámky, které "nemají žádný význam". V případě druhé publikace, o které soud rozhodoval, jde podle informací z knihy o Hitlerovy poznámky z roku 1928, které měly být pokračováním Mein Kampfu.

"Jsme rádi, že to takhle skončilo, a doufáme, že do roku 2015 žádná vydání bez souhlasu bavorské vlády na území České republiky nebudou," reagovala na rozsudek Schinnenburgová.

Deník Lidové noviny (LN) loni v prosinci uvedl, že knihy, kterých se žaloba týká, byly na pultech řetězce Levné knihy. Dříve spadal pod KMa, pak se ale Levné knihy osamostatnily, napsal deník.

Bavorsko původně zažalovalo i Janu Vašínovou. V dubnu se však Schinnenburgová a Vašínová dohodly, že se žena do budoucna zdrží rozšiřování knihy. Novosad smír schválil.