"Bolelo mě celé tělo, ale ani na okamžik jsem nepřestal myslet na to, že to dokážu," řekl BBC Croizon, který se na tento pokus připravoval dva roky.

Na plavbu se vydal v sobotu před sedmou hodinou ráno místního času z anglického Folkestonu a v noci dorazil na mys Gris Nez, kde se před deseti dny radovala z překonání Lamanšského průlivu i šestnáctiletá česká plavkyně Lenka Štěrbová.

Croizon počítal s tím, že by mohl v moři strávit až 24 hodin, ale nakonec zvládl plavbu mnohem rychleji. Podle svého otce měl výborné povětrnostní podmínky a chvíli ho doprovázeli tři delfíny, což je "dobré znamení".

O ruce i nohy přišel Croizon před šestnácti lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20.000 voltů.

"Měl jsem pak dvě možnosti, umřít nebo žít. Rozhodl jsem se, že ve svém životě všechno změním," uvedl Croizon, který při plavání používá šnorchl a potápěčské brýle. Na překonání La Manche trénoval 35 hodin týdně, v jeho úsilí ho podpořila řada známých francouzských osobností včetně prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Související