Ministr vnitra Radek John (VV) a ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) chystají novelu zákona o policii, která má vojenské policii umožnit pořizovat odposlechy podezřelých osob a získávat citlivé informace o telefonních hovorech, tak aby měla stejné pravomoci jako Policie ČR. Podle Práva takové kompetence nemají ani tajné služby, které se jich opakovaně dožadují.

Dosud při vyšetřování zločinů či přečinů vojáků, kdy bylo potřeba nasadit odposlechy a využít operativní techniku, mohli vojenští policisté pouze požádat policejní vyšetřovatele o součinnost.

"Vojenská policie je víceméně bezzubá a nedokázala vyšetřit očividné krádeže. Vrabci na střeše si cvrlikali o cinknutých armádních zakázkách, v kterých jsme přicházeli o miliardy, a vojenská policie v nich zatím selhávala," řekl Právu John.

Rozšíření pravomocí vojenských policistů se ale nelíbí opozici. "Pokud si vojenská policie bude moci v podstatě dělat, co chce, tak to nebude dobré kvůli bezpečnosti. Mohou také nastat chaotické situace, kdy obě složky budou pracovat na jednom případu. Proto nic podobného podporovat nebudu," řekl Právu předseda bezpečnostního výboru Sněmovny František Bublan (ČSSD). Podle něj je současná úprava dostačující.


Bývalý zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, kterého vláda mezitím odvolala, ministerstvu v připomínkovém řízení napsal, že považuje za nepřijatelné, aby vojenská policie získala stejné pravomoci jako Policie ČR, když stačí, aby vojenští policisté požádala o pomoc kriminalisty. Po té, co vnitro do důvodové zprávy napsalo, že vojenská policie bude sledovat pouze v místech, kam sahají její pravomoci, Kocáb od připomínek odstoupil.

Související